Home WiadomościArchiwum Po raz pierwszy od śmierci św. Franciszka razem

Po raz pierwszy od śmierci św. Franciszka razem

Redakcja
Prawie dwa tysiące franciszkanów z całego świata przyjechało w środę 15 kwietnia do Asyżu na Kapitułę namiotów. To pierwsze takie spotkanie od śmierci św. Franciszka. Okazją jest 800-lecie charyzmatu franciszkańskiego.

Zakonnicy pozostaną we Włoszech do soboty. "Pierwszy raz wszyscy franciszkanie razem spotkali się za czasów św. Franciszka. Dziś po raz drugi znów są razem. Są wśród nas przedstawiciele Zakonu Braci Mniejszych, Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, Trzeciego Zakonu Regularnego, Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, a duchowo i wirtualnie łączą się z nami siostry klaryski" – opowiada nam wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Paweł Dybka.

"To, że spotykamy się wszyscy razem na tej świętej ziemi jest ważne. Jest znakiem, świadectwem wobec innych i daje nadzieję na przyszłość" – komentuje dla nas były generał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, a obecnie sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego abp Agostino Gardin.

Z franciszkanami z całego świata modlił się również kard. Franc Rode, prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

"Zakon Franciszkański we wszystkich swoich gałęziach ma ciągle znaczenie dla Kościoła. Od ośmiu wieków charyzmat św. Franciszka jest tak samo żywy, aktualny i konieczny, jak był w XIII w. Myślę, że Franciszek jest nieustannym głosem wołajacym w Kościele, aby żyć według świętej Ewangelii" – mówi w ekskluzywnym wywiadzie dla nas kard. Franc Rode, prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

"I bracia są konieczni dla Kościoła, aby zachować żywy charyzmat, który św. Franciszek otrzymał od Pana. Co do aktualności św. Franciszka w XXI wieku, nie ma żadnych wątpliwości. Jego charyzmat jest nie tylko aktualny, ale konieczny dla Kościoła" – dodaje purpurat.

Kard. Rode spotkał się z braćmi w Porcjunkuli, gdzie św. Franciszek zakładał swój zakon. Przyjechał, jak powiedział nam z "przesłaniem Ewangelii Pana Naszego Jezusa Chrystusa przeżywanej według inspiracji św. Franciszka". Bo "nie można powiedzieć nic więcej" – przekonuje.

Abp Agostino Gardin w rozmowie z nami powiedział, że charyzmat franciszkański jest otwarty. "Nie ukierunkowuje się na cele konkretne, specyficzne apostolaty. Najważniejszy w nim jest styl bycia i życia. Styl, który nigdy się nie starzeje".

Kaznodzieja papieski o. Raniero Cantalamessa zwrócił uwagę braciom na trzy istotne elementy, które powinny być obecne w ich życiu: przepowiadanie, modlitwa i pokuta. Apelowal do zakonników, aby nie tylko studiowali teologię, ale przeopowiadali; aby nie byli tylko pasterzami, ale rybakami; aby nie bali się pójść do ludzi z Ewangelią; aby nie patrzyli tylko w przeszłość, ale i w przyszłość Zakonu, Kościoła.

Franciszkanie podczas Kapituły skierowali słowa nadziei i solidarności w cierpieniu do ludzi, których w ostatnich dniach dotknęło trzęsienie ziemi. Wystosowali również telegram z życzeniami do Ojca Świętego Benedykta XVI z okazji jego 82. urodzin.

jms

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda