Home WiadomościArchiwum Zaproszenie: Fanfary na Zmartwychwstanie

Zaproszenie: Fanfary na Zmartwychwstanie

Redakcja
Organistka Hanna Dys oraz trębacz Michał Jaskulski z Gdańska będą wykonawcami najbliższego koncertu "Muzyki Młodych u Franciszkanów" w Sanoku, już w sobotę 18 kwietnia 2009 r., o godz. 19.15.

W programie koncertu Wielkanocnego – jak podkreślają organizatorzy – znajdą się utwory znane, słyszane już w festiwalowym cyklu, bądź na innych salach koncertowych czy w domowych wnętrzach. Należy jednak oczekiwać, że w wykonaniu gości z Wybrzeża "zabrzmią na nowo, napełnione ich wyobraźnią artystyczną, ich warsztatem i kunsztem wykonawczym, ich młodzieńczym temperamentem i ekspresją, płynącą z klimatów i emocji muzyki".

Grający na trąbce Michał Jaskulski i organistka Hanna Dys zaprezentują utwory m.in. takich mistrzów jak: Ch. Erbach (ok.1570-1635); J. Pachelbel (1653-1706); G. Ph. Telemann (1681-1767); J. S. Bach (1685-1750); H. Purcell (1659-1695); J. K. Kerll (1627-1693); D.Buxtehude (1637-1707); G.Torelli (1658-1709) i J. Stanley (1712-1786).

Hanna Dys – absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu w klasie organów prof. Wolfganga Zerera, u którego ukończyła również studia podyplomowe, kontynuowane równolegle w klasie prof. Pietera van Dijka i uwieńczone w 2007 r. dyplomem (Konzertexamen) z wyróżnieniem. Obecnie pracuje na stanowisku asystentki w gdańskiej Akademii Muzycznej oraz prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku.

Wielokrotna stypendystka DAAD, Otto Stotterau-Stiftung, Brahms Stiftung. Odbyła kilka kursów mistrzowskich, a jej sztuka wykonawcza została zwieńczona laurami na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rumii (1999 r.) i Międzynarodowym Konkursie Organowym we Freibergu (2003 r.).

Koncertowała do tej pory w Polsce, Niemczech, Holandii, Finlandii, na Węgrzech i we Włoszech, nagrywała również dla Polskiego Radia i Telewizji. Współpracuje m.in. z Filharmonią Bałtycką, Polską Orkiestrą Kameralną, z chórami Uniwersytetu Gdańskiego i gdańskiej Akademii Medycznej, często prezentuje organy Katedry Oliwskiej.

Michał Jaskulski – ur. w 1974 r. w Gdyni. Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie trąbki prof. Szymona Pawłowskiego i studiów podyplomowych we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Igora Cecocho. Swoje kwalifikacje artystyczne doskonalił na kursach mistrzowskich w kraju i zagranicą m.in. u C. Selianina, C. Schmida i I. Cecocho.

W 2002 r. został finalistą Ogólnopolskiego Festiwalu Trębaczy w Kaliszu. Jego główne zainteresowania muzyczne idą w kierunku muzyki kameralnej, z którą to muzyką wielokrotnie występował podczas Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej w duecie z organami. Obecnie jest pierwszym trębaczem Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Koncerty sanockie odbywają się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, przy ul. Franciszkańskiej 7, a muzycy mają okazję koncertować na organach Jana Śliwińskiego (ucznia słynnego organmistrza paryskiego Aristide’a Cavaillé-Colla, który wybudował organy w katedrze Notre Dame).

Nowością MMuF jest od obecnej, piątej edycji festiwalu, organizowanie koncertów i w innych kościołach i klasztorach franciszkańskich na Podkarpaciu. Pomysłodawcami oraz organizatorami festiwalu są: dyrektor organizacyjny o. Jacek Wójtowicz OFMConv oraz opiekun artystyczny koncertów Wanda Falk, wykładowca na Akademii Muzycznej i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

wf / wsm

Więcej na stronie www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda