Pod oknem papieskim przy Franciszkańskiej znów zapłonęła choinka

W minioną sobotę kardynał Stanisław Dziwisz w Krakowie pod oknem papieskim zapalił choinkę i powiesił świąteczną bańkę – bombkę. „Nawiązał tym samym do tradycji stawiania choinki przez Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie” – wyjaśnił nam bp Jan Zając.

Krakowska choinka stanęła po raz drugi. Ma 51 lat i 21 metrów wysokości. Pochodzi z gminy Czarny Dunajec.

Kardynał na Plac Franciszkanów przyszedł w towarzystwie św. Mikołaja, który z aniołami rozdał 1200 paczek dla krakowskich przedszkolaków. „Dziś jest to święto dzieci” – co chwila ze sceny płynęło przypomnienie.

Podczas zapalania choinki przedszkolaki śpiewały kolędy. Góralskie dzieci sypały owsem i składały noworoczne życzenia, a niewidoma dziewczynka odczytała fragment z Ewangelii o narodzinach Chrystusa.

Potem krakowski metropolita przepytał maluchów, czy wysłuchały tekstu ze zrozumieniem. Stawiał publicznie pytania, a dzieci jednym chórem na nie odpowiadały.

Na koniec kard. Dziwisz ofiarował franciszkanom – gospodarzom miejsca – oscypek, który otrzymał od Podhalan i pobłogosławił zgromadzonym na placu.

Uroczystość transmitowała TVP Kraków.

Organizatorami choinki pod oknem papieskim byli: Katolickie Centrum Kultury, Instytut Edukacji Obywatelskiej (Ireneusz Raś), Lasy Państwowe, Parafia NMP Miętusowo, Gmina Czarny Dunajec, Radio VOX FM, Teatr Groteska, Rycerze Kolumba i Klasztor Franciszkanów w Krakowie.

jms