Święta tuż tuż, szopki prawie gotowe&

Coraz bliżej do świat Bożego Narodzenia. Dobiegają końca ostatnie przygotowania do uroczystości, franciszkanie kończą prace przy budowie tradycyjnych szopek w kościołach oraz żywych szopek przy klasztorach.

Na klasztornym dziedzińcu u franciszkanów w Chęcinach k. Kielc (krakowska prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych) po raz kolejny stanie ogromna szopa. Będą w niej prawdziwe zwierzęta, kury, króliki, kozy, barany, kucyk, osioł i lamy. Zakonnicy zorganizują „misterium żywej szopki”, pomogą im w tym wolontariusze, pacjenci z franciszkańskiego Ośrodka Terapii Uzależnień „San Damiano” i dzieci z przyklasztornej świetlicy „Promyk Dnia”.

Otwarcie szopki nastąpi 24 grudnia o godz. 23.00. Franciszkanie proszą o zebranie się tuż przed północą, aby w procesji wspólnie rozpocząć w kościele uroczystą Pasterkę. Zapraszają także do wspólnego świętowania i zabawy 25 grudnia od godz. 15.00 do wieczora. Szopkę będzie można oglądać do 6 stycznia 2009 roku.

Elbląscy franciszkanie (gdańska prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych) żywą szopkę zorganizują w tym roku pierwszy raz. Można będzie ją obejrzeć i włączyć się w przygotowany program w Wigilię przed Pasterką oraz 25 i 26 grudnia. Do świątecznego kolędowania przy szopce i na ulicach miasta przygotowuje się parafialny zespół „Taukersi”.

Gotowa jest już scenografia do żywej szopki przy klasztorze franciszkanów (krakowska prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych na placu przed bazyliką św. Franciszka z Asyżu. W rolę Jezusa, Maryi i Józefa, trzech króli, pasterzy i chórów anielskich wcielą się franciszkańscy klerycy, uczennice ze szkoły sióstr prezentek i dzieci ze szkoły św. Franciszka w Poskwitowie.

W pierwszej godzinie trwania żywej szopki – w Wigilię o godz. 22.30 – na spotkanie z krakowianami, przełamanie się opłatkiem i składanie życzeń przyjdzie kard. Stanisław Dziwisz. Wspólne kolędowanie potrwa do wieczora drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia. W szopce pojawi się też Magda Anioł i franciszkański zespół „Fioretti”, muzycy zagrają i zaśpiewają kolędy i pastorałki wspólnie z uczestnikami spotkania.

Ta inscenizacja odbędzie się w tym roku po raz siedemnasty. Podobnie jak w latach poprzednich żywe zwierzęta wypożyczy ogród zoologiczny, Akademia Rolnicza i hodowcy z podkrakowskich gospodarstw.

W Katowicach-Panewnikach w bazylice franciszkanów (prowincja panewnicka Zakonu Braci Mniejszych) można będzie oglądać jedną z największych szopek w Europie, tradycja jej budowania liczy sto lat. Zakonnicy przygotowali również dwie inne szopki. Pierwsza składa się z ruchowych figurek, a druga przypomina prawdziwe zoo – będą w niej świnki wietnamskie, kucyki, kaczki, gołębie, bażanty, owce, kozy i oślica. Szopki można podziwiać od świąt do 2 lutego.

za: www.franciszkanie.pl