Podróże papieskie pod patronatem świętych

Trzem przyszłorocznym podróżom Papieża na terenie Włoch: na Monte Cassino, do San Giovanni Rotondo i Viterbo patronować będą związani z nimi święci: Benedykt, Ojciec Pio z Pietrelciny i Bonawentura.

Tak plany Benedykta XVI przedstawiło słuchaczom Radio Watykańskie. Rozgłośnia rozmawiała z tej okazji z „gospodarzami” tych miejsc: opatem Monte Cassino oraz biskupami Manfredonii-Vieste-San Giovanni Rotondo i Viterbo.
Opat Pietro Vittorelli powiedział, że wspólnota benedyktyńska z klasztoru, w którym pochowany jest ich założyciel, przyjęła zapowiedź przyjazdu papieża z „niepohamowanym entuzjazmem”. Przypomniał, że do podróży tej dojdzie „w 29 lat po ostatniej wizycie papieża na Monte Cassino i po 5 latach od ostatniego pobytu tam kardynała Ratzingera, który odwiedził Monte Cassino w listopadzie 2004 roku”. „Przy tej okazji odprawił Mszę św. dla Papieskiej Akademii Nauk, a po kilku miesiącach, wybrany na papieża, przyjął imię Benedykt” – podkreślił opat.

Oświadczył następnie, że po raz ostatni, jak dotychczas, widział się z Ojcem Świętym 20 września w Castel Gandolfo i wtedy podziękował mu za przemówienie wygłoszone w Kolegium Bernardynów w Paryżu. O. Vittorelii spodziewa się, że również 24 maja na Monte Cassino papież zwróci się do benedyktynów, „by uświadomić im odpowiedzialność, jaka wiąże się z ich misją nie tylko w Europie, ale i na świecie”.

21 czerwca Benedykt XVI modlić się będzie w San Giovanni Rotondo przy doczesnych szczątkach św. Pio z Pietrelciny, wystawionych obecnie na widok publiczny w związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą śmierci zakonnika. Komentując zapowiedź wizyty abp Domenico Umberto D’Ambrosio podkreślił, że czekała na nią „ogromna rodzina czcicieli świętego”. Dodał, że papież odwiedzi także założony przez włoskiego stygmatyka szpital w San Giovanni Rotondo, „przynosząc słowo nadziei i pokrzepienia tym, którzy wypełniają ideę świętego, dla którego szpital był «świątynią modlitwy i nauki»”.

Celem trzeciej podróży, 6 września 2009 roku, będzie Viterbo i Bagnoregio. Tamtejszy ordynariusz bp Lorenzo Chiarinelli stwierdził przed mikrofonami Radia Watykańskiego, że przyjazdem Benedykta XVI zainteresowane są także władze cywilne. Przypomniał, że do Bagnoregio sprowadza papieża „droga mu postać i dzieło św. Bonawentury, uczonego i teologa”, który się tam urodził. Ks. Joseph Ratzinger poświęcił mu swoją rozprawę doktorską. „I tak jak był w Pawii ze względu na św. Augustyna, podobnie mi powiedział: «Bagnoregio będzie punktem odniesienia»”, ujawnił biskup Chiarinelli.

za: www.niedziela.pl