Polak biskupem w RPA

Polski misjonarz, paulin o. Stanisław Jan Dziuba został biskupem południowoafrykańskiej diecezji Umzimkulu. Jest on jednym z dwóch nowych biskupów mianowanych 31 grudnia przez Benedykta XVI dla Kościoła w Republice Południowej Afryki.

Drugim jest Belg o. Jan de Groef ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki (Ojców Białych), powołany na biskupa diecezji Bethlehem, której dotychczasowy ordynariusz – Hubert Bucher ustąpił z urzędu w tym samym dniu.

Biskup-nominat Stanisław Jan Dziuba urodził się 27 kwietnia 1960 w Radomsku. W latach 1980-86 kształcił się w wyższym seminarium duchownym paulinów w Krakowie. 21 września 1985 złożył w tym zakonie śluby wieczyste a 31 maja następnego roku przyjął święcenia kapłańskie. Do 1987 był mistrzem nowicjatu w sanktuarium maryjnym w Leśniowie, po czym wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie do 1991 pracował duszpastersko w tzw. Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown (archidiecezja filadelfijska). W 1991 wyjechał do pracy duszpasterskiej w diecezji Umzimkulu w RPA. Pełnił tam różne funkcje, m.in. był proboszczem i miejscowym przełożonym paulinów w miejscowości Centocow (południowoafrykańska Częstochowa), diecezjalnym kierownikiem duchowym Sodalicji Najświętszego Serca, diecezjalnym koordynatorem katechezy. Ostatnio piastował stanowisko wikariusza generalnego tej diecezji.

O. Dziuba jest siódmym Polakiem, mianowanym przez obecnego papieża biskupem dla Kościoła poza naszym krajem. Pierwszym był werbista o. Krzysztof Białasik (urodzony 7 lipca 1958), powołany 30 czerwca 2005 na biskupa diecezji Oruro w Boliwii, ostatnim – przed obecną nominacją – ks. Romualdo Matias Kujawski (ur. 24 stycznia 1947), mianowany 2 lipca br. biskupem-koadiutorem diecezji Porto Nacional w Brazylii.

Diecezja Umzimkulu istnieje od 21 lutego 1954 i wchodzi w skład metropolii Durbanu w północno-wschodniej części kraju. Od prawie 15 lat była nieobsadzona, gdy 22 sierpnia 1994 ustąpił z urzędu ówczesny biskup Gerard Sithunywa Ndlovu. Od 1 sierpnia tegoż roku jej administratorem apostolskim „sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis” był arcybiskup Durbanu, obecnie kardynał Wilfrid Fox Napier OFM. Diecezja zajmuje powierzchnię ok. 15,3 tys. km kw. i jest zamieszkana przez nieco ponad 2 mln osób, z których przeszło 150 tys. to katolicy. Na tym obszarze znajduje się 17 parafii, w których pracuje niespełna 20 księży diecezjalnych i zakonnych i mniej więcej tyle samo sióstr zakonnych.

Biskup-nominat Jan de Groef urodził się 7 stycznia 1948 w Belgii, święcenia kapłańskie przyjął 7 lipca 1979, mając już za sobą studia misjologiczne w Londynie i pracę misyjną w Tanzanii. Od 1980 z kilkoma przerwami pracuje w RPA: najpierw w diecezji Bethlehem, później także w archidiecezji Pretoria. Przez pewien czas działał także w Burkina Faso i pogłębiał studia z zakresu duchowości w Paryżu. Ostatnio był odpowiedzialny za formację w swym zgromadzeniu ojców białych.

za: www.niedziela.pl