Home WiadomościArchiwum Polak generałem Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani

Polak generałem Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani

Redakcja

O. mgr lic. teologii Ludwik M. Pociask CCG został nowym przełożonym generalnym Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani.

Wyboru dokonano podczas Kapituły Generalnej Zgromadzenia, 24 czerwca br. w najstarszym sanktuarium maryjnym w południowo-wschodniej Europie, w Mariance na Słowacji. Nowy przełożony generalny ma 49 lat, urodził się w Niedźwiadach w woj. rzeszowskim, tam też został ochrzczony w kościele p.w. Chrystusa Króla. Tam ukończył szkołę podstawową, zaś szkołę średnią w Dębicy.

Kolejnymi etapami jego formacji były: nowicjat w Zgromadzeniu Braci Pocieszycieli z Getsemani we Wrocławiu (w 1984 r.), pierwsza profesja zakonną (w 1985 r.), studia w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu, śluby wieczyste w Sobótce (w 1990 r.), święcenia diakonatu (w 1985 r.), święcenia kapłańskie w Poznaniu (w 1991 r.).

Magisterium obronił na KUL-u, studia licencjackie odbywał na Papieskiej Akademii Teologicznej we Wrocławiu. W latach 1991-1994 jako administrator parafii posługiwał duszpastersko w Czechach. W latach 1994-1996 był wikariuszem w Sobótce. Pracował duszpastersko na Słowacji w Mariance i Zlatych Moravcach.

W zgromadzeniu pełnił funkcję przełożonego domu, ekonoma prowincjalnego, był radnym polskiej prowincji, wikariuszem prowincji, magistrem nowicjatu, spowiednikiem zwyczajnym Sióstr Wspólnej Pracy (1996-2002) oraz Sióstr Świętego Krzyża w Toplčankach na Słowacji (2006-2007) i obecnie znów sióstr Wspólnej Pracy. Od 1997 do 2002 r. oraz od 2007 r. do chwili obecnej jest proboszczem parafii p.w. Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku.

Założyciel zgromadzenia o. Josef Jan Litomiský był Czechem a jego następcy Słowakami. Ustępujący generał o. Viliam M. Vaľa jest Słowakiem, został wybrany wikariuszem generalnym.

Nowo wybrany generał o. Ludwik M. Pociask interesuje się sportem, historią, zagadnieniami teologii moralnej, mariologią, w życiu duchowym żywi cześć dla Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Niech Duch Święty udziela swego światła i mocy na czas sześcioletniej posługi przełożonego generalnego.

o. Szymon Piotr CCG

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda