Home WiadomościArchiwum Pośmiertny Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla ks. Gurgacza

Pośmiertny Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla ks. Gurgacza

Redakcja

Ks. Władysław Gurgacz, urodził się 2 IV 1914 roku w Jabłonicy Polskiej k. Brzozowa. Wstąpił do Zakonu Jezuitów 4 VIII 1931 roku w Starej Wsi. Wyświęcony na kapłana 24 VIII 1942 roku w Częstochowie. Zmarł 14 IX 1949 roku w Krakowie.

Po święceniach kapłańskich pełnił posługę na Willi w Starej Wsi, następnie został kapelanem szpitala w Gorlicach, później sióstr służebniczek w Krynicy. Od wiosny 1948 roku był kapelanem antykomunistycznego oddziału zbrojnego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. W lipcu 1949 roku został aresztowany w Krakowie i skazany na karę śmierci przez komunistyczne władze, a następnie rozstrzelany w więzieniu na Montelupich. Grób jego znajduje się na cmentarzu Rakowieckim w Krakowie.

Sąd III Rzeczpospolitej uznał wyrok sadu komunistycznego za nieważny i zrehabilitował ks. Gurgacza. Jego imieniem nazwane s± ulice w Krakowie, Krynicy i Nowym Sączu. Także Bursa Księży Jezuitów dnia 18 października 2003 roku dekretem Przełożonego Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego Ks. dr Krzysztofa Dyrka SI otrzymała patrona Ks. Władysława Gurgacza SI.
Na uroczystości obecni byli zaproszeni goście, Ks. Prowincjał, Ojcowie Jezuici, przedstawiciele władz samorządowych oraz pamiętający osobę Ks. Gurgacza żołnierze Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

Tablicę pamiątkową odsłaniał jeden z ostatnich żyjących żołnierzy PPAN Henryk Ferenc.

Treść tablicy pamiątkowej: "Ksiądz Władysław Gurgacz Jezuita, kapelan Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej (PPAN). Stracony zbrodniczym wyrokiem sadowym władz komunistycznych w Krakowie 14 września 1949 roku. W 35. roku życia, 7 roku kapłaństwa, 18 życia zakonnego. Służył Bogu, Ojczyźnie i Człowiekowi. Anno Domini 2003".

Ksiądz Gurgacz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość przekazania orderu odbyła się 14 czerwca 2008 r. o godz. 10.00 w kościele O.O. Jezuitów w Nowym Sączu

za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda