Polanica Zdrój: Dziękczynna Msza św. za kanonizację o. Damiana de Veuster SSCC

100421b.png 19 kwietnia w parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Polanicy Zdroju, odbyła się transmitowana przez Radio Maryja i Telewizję Trwam, uroczystość dziękczynna za kanonizację o. Damiana de Veuster SSCC (Apostoła Trędowatych).
Uroczystości rozpoczęły się od spotkania o. Piotra Andrukiewicza CSsR z przedstawicielami okolicznych kół i biur Radia Maryja. Po powitaniu uczestników i odśpiewaniu Modlitwy Regina caeli, miało miejsce spotkanie ojca z Radia Maryja z uczestnikami uroczystości, a po nim audycja słowno – muzyczna dla młodzieży, pt.: „Gdzie miłość leczy…”, przygotowana przez Oazową Grupę Studencką.

Mszy św. przewodniczył ks. bp Adam Bałabuch (biskup pomocniczy diecezji świdnickiej), a homilię przygotowaną przez ks. bp Antoniego Dydycza OFM Cap. (biskupa ordynariusza diecezji drohiczyńskiej), wygłosił o. Andrzej Łukawski SSCC (przełożony prowincjalny Zgromadzenia Najświętszych Serc). 

Kaznodzieja przypominając postać św. o. Damiana, wskazał na potrzebę świętowania nadziei, i że wszystko zaczyna się od miłości, a ona sama ma wiele postaci. Przywołując miejsce apostolskiej pracy św. Damiana – Molokai (wyspę trędowatych), kaznodzieja nazwał ją wyspą miłosierdzia a jednocześnie uświadomił, że trędowaci są wśród nas – wszędzie tam, gdzie: trąd uderza w małżeńską wierność i miłość rodzinną, zabija nienarodzone dzieci, prowadzi do eutanazji i uderza w wychowanie dzieci i młodzieży. Jednocześnie powracając do nadziei podkreślił stanowczo, że zwycięstwo nad trądem jest w nas!

Bezpośrednio po Mszy św. rozważaliśmy tajemnice światła różańca, odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski i rozpoczęły się rozmowy niedokończone na temat: „Powołanie i misja Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi na przykładzie posługi św. Damiana z Molokai”.

W rozmowach udział wzięli: o. Zdzisław Świniarski SSCC (sekretarz prowincjalny), o. Jan Forma SSCC (misjonarz w Indiach), o. Andrzej Smołka SSCC (były misjonarz w Afryce), o. Henryk Dereń SSCC (kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu) i p. Irena Gwóźdź (przedstawicielka Sodalicji Najświętszych Serc).

Uroczystości zakończono wspólnym odmówieniem Komplety.

Za: o. Sebastian Pieczeniak SSCC (www.sscc.pl).