Polecamy: Pisma Loretańskie – wrzesień 2010

Wakacje już za nami – czas więc podjąć nowe i ważne tematy religijne i wychowawcze.  Nie potrzebujemy księży, nie potrzebujemy Kościoła – próbuje nam wmówić dzisiejszy świat. Czym byłoby chrześcijaństwo bez kapłanów? Czy bez ich posługi i pomocy potrafimy się zatroszczyć o duchowe wzrastanie?

 
We wrześniowym numerze „Różańca" zastanawiamy się nad rolą kapłana w naszym życiu. „Kapłan przypomina, że jest dobry Bóg, że wiara w Boga jest przeżywaniem życia pod Jego troskliwym okiem" – czytamy w tekście ks. Wojciecha Przybylskiego pt. „Bez kapłana ani rusz". Słowa te potwierdza m.in. wywiad z kapelanem więziennym, ks. Rafałem Rausem SAC, a także świadectwo Aldony Ciborowskiej. Autorka pisze: „Przez lata na drodze mojego nawracania spotykam kapłanów, którzy są jak ratunkowe łodzie dla rozbitka". W kontekście początku roku szkolnego na łamach pisma podejmujemy także temat roli katechety. Ks. Paweł Broński, autor tekstu pt. „Sukcesy i porażki katechety", na podstawie własnego doświadczenia ukazuje kilka cennych wskazówek dla zniechęconych tym zawodem.

Rok szkolny to czas wytężonej pracy nie tylko dla nauczycieli, ale i dla uczniów. Staje się już normą to, że młodzież, a także dzieci, żyją w pośpiechu, w nadmiarze obowiązków, w próbie dorównania innym. I dlatego w najnowszym numerze „Sygnałów Troski" przybliżamy problem tzw. „wyścigu szczurów" wśród dzieci. Wielu rodziców zastanawia się, jak zagospodarować dziecku czas pozalekcyjny. W tym celu warto sięgnąć do artykułu pt. „Zapisać czy nie zapisać?" Stanisława Sławińskiego. Przy tym jednak dobrze jest poznać skutki zbyt dużego narzucania mu obowiązków. Dziecko wówczas może być apatyczne, sfrustrowane, smutne i zmęczone. „Warto więc, zanim będzie za późno, uświadomić sobie, że w życiu człowieka wrażliwość na potrzeby innych i umiejętność nawiązania więzi międzyludzkich są równie ważne jak rozwój indywidualny" – czytamy w tekście Anny Moszyńskiej pt. „Samotność długodystansowca". Lektura także takich tekstów, jak „Geniusz na zamówienie" Katarzyny Marcinkowskiej, „Ile kosztuje sukces lub porażka?" Beaty Krasoń pomoże bardziej zgłębić podjętą w piśmie problematykę.

W najnowszym numerze „Anioła Stróża", którego obchodzimy 10-lecie istnienia, poznajemy Anioła Mocy dla niepewnych siebie. Wiele dzieci zmaga się z problemem nieśmiałości, brakiem pewności siebie. Tekst Małgorzaty Nawrockiej pomoże nam zrozumieć, co to znaczy wierzyć w siebie. Cnotę męstwa przybliży nam także opowiadanie Krystyny Sztramskiej „Jak ksiądz Jerzy?". Od najmłodszych lat można dziecko uczyć przebywania z Jezusem w Przenajświętszym Sakramencie. Joasia, bohaterka opowiadania Anny Moszyńskiej, przekonała się, że podczas adoracji można czerpać siły i odwagę do działania. W przezwyciężeniu własnych słabości, braku wiary w swoje możliwości, pomoże także dołączona do pisma modlitwa do Anioła o dar męstwa.

Zachęcamy do lektury pism, także do odwiedzenia stron internetowych: www.rozaniec.eu oraz www.aniolstroz.com . Pisma można nabyć w sklepach EMPiK, księgarniach katolickich, zaprenumerować zaś w Wydawnictwie Sióstr Loretanek: Warszawa, ul. Żeligowskiego 16/20; tel. (22) 673-58-39; e-mail: [email protected] ; www.loretanki.pl .

Zachęcamy do lektury!