Home WiadomościArchiwum Polska Agencja Prasowa o spotkaniu wyższych przełożonych

Polska Agencja Prasowa o spotkaniu wyższych przełożonych

Redakcja
Zakony męskie chcą w 2011 r. wprowadzić do użytku jednolity wzór legitymacji dla wszystkich swoich członków. Dokument ten jest potrzebny, gdy duchowny chce np. uczestniczyć w sprawowaniu sakramentów w obcej parafii. W Polsce jest ok. 13 tys. zakonników.

 
Podczas 125. zebrania plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, które w środę zakończyło się w Krakowie, pokazano jak dokument ten będzie wyglądał.

Plastikowa legitymacja będzie zawierała dane osobowe i zdjęcie zakonnika oraz informacje o jego uprawnieniach kościelnych. Dokument będzie wydawany przez Sekretariat Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich.

"Kapłan czy zakonnik, który przyjeżdża do nieznanej sobie parafii lub kościoła, musi mieć dokument potwierdzający jego tożsamość i zdolność do czynności kapłańskich. Uznaliśmy w ramach konferencji, że będzie dobrze, jeśli będzie to dokument wspólny dla wszystkich zakonów" – powiedział PAP sekretarz generalny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce o. Kazimierz Malinowski.

"Wzór legitymacji chcemy zgłosić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, by był on rozpoznawalny, tak jak wszystkie inne dokumenty wydawane w Polsce" – dodał o. Malinowski.

Do tej pory zakonnicy posługiwali się różnymi dokumentami, wydawanymi przez ich przełożonych. Wprowadzenie jednolitego wzoru legitymacji ma wyeliminować także sytuacje, gdy oszuści wykorzystują strój zakonny dla osiągnięcia korzyści.

Podczas zebrania w Krakowie przełożeni zakonów męskich mówili także o potrzebie włączenia się w tworzenie bazy parafii w Polsce, która ma być umieszczona na portalu internetowym deon.pl, rozbudowywanym przez jezuitów.

Głównym tematem krakowskiego spotkania było znaczenie i piękno liturgii we wspólnocie zakonnej. "Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób my jako zakonnicy powinniśmy sprawować liturgię dla ludzi, co zrobić, żeby była ona dynamiczna, dawała poczucie wspólnoty i przyciągała ludzi. Chodzi o uwrażliwienie także samych siebie, żeby liturgia dawała nam wewnętrzną siłę do sprawowania obowiązków wobec ludzi i abyśmy z większa dbałością i otwartością kształtowali nasze życie liturgiczne w kościołach" – powiedział PAP o. Malinowski. Dodał, że zakonnicy pracują w ponad 1 tys. miejsc w Polsce, w tym w ok. 700 parafiach.

Obrady Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich odbywały się w klasztorze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, którzy obchodzą rok jubileuszowy w związku z 350. rocznicą śmierci założycieli: św. Wincentego a Paulo oraz św. Ludwiki de Marillac.

Źródło: PAP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda