Home WiadomościArchiwum Polski redemptorysta biskupem w Patagonii

Polski redemptorysta biskupem w Patagonii

Redakcja
Dnia
8 maja, kiedy w Polsce kończył się dzień i Uroczystość Patrona
Polski św. Stanisława Biskupa, w dalekiej Patagonii na południu Argentyny,
blisko Ziemi ognistej w mieście Esquel byliśmy świadkami niezwykłego
wydarzenia. Redemptorysta z Polski O. Józef Słaby w liturgiczne wspomnienie
Patronki Argentyny Matki Bożej z Lujan, został wyświęcony na pierwszego
biskupa dla nowo powstałej Prałatury Apostolskiej w prowincji Chubut.
Na tę doniosłą i historyczną uroczystość przybyło ponad tysiące
wiernych pochodzących prawie z wszystkich zakątków Argentyny.

 
Niektórzy
musieli przebyć autokarem drogę około czterech tysięcy kilometrów. Licznie zgromadzili się przedstawiciele władz i administracji prowincji
Chubut. Obecny był konsul z Chile. Ojciec Józef Słaby otoczony został
solidarnie licznie zebranymi siostrami zakonnymi, kapłanami diecezjalnymi
i zakonnymi, a w tym również redemptorystami, którzy przybyli z Boliwii,
Brazylii, Polski i Stanów Zjednoczonych.
 
Obecny był też dyrektor Polskiej Misji w Argentynie ojciec Jerzy Twaróg franciszkanin. Prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów reprezentował O. Marek Kotyński Radny prowincjalny.
 
Pośród dwunastu biskupów, którzy w czasie święceń nałożyli ręce na nowego biskupa pochodzącego z polskiej, nowosądeckiej ziemi, był również polski biskup redemptorysta z Brazylii z diecezji Itabuna, Czesław Stanula. Głównym biskupem konsekratorem był Nuncjusz Apostolski w Argentynie ksiądz arcybiskup Adriano Bernardini, a współkonsekratorami: Ksiądz biskup Wirginio Bressanelli SCJ z Comodoro Rivadavia, Ksiądz biskup Czesław Stanula z Itabuny (Brazylia), ksiądz biskup Pedro Ronchino SDB (biskup emeryt z Comodoro Rivadavia) i ksiądz biskup Antonio Baseotto CSsR (emerytowany biskup polowy).
 
Po liturgicznej uroczystości święceń biskupich w radosnej atmosferze wszyscy zgromadzili się na wspólnym przyjęciu przy akompaniamencie orkiestry wojskowej i ludowych zespołów tanecznych.
 
090512b.JPG

 
Momentem wzruszającym dla nas zgromadzonych Polaków było usłyszeć w dalekiej Patagonii Mazurka Dąbrowskiego i melodię pieśni Boże coś Polskę. Nie zabrakło też Polonii przybyłej w kolorowych strojach ludowych z Comodoro Rivadavia. Święcenia biskupie stały się więc piękną promocją polskości na ziemi argentyńskiej.
 
Szkoda, ze zabrakło przedstawicieli polskiej ambasady. Podkreślić należy, że pośród wielu misjonarzy przybyłych z Polski ojciec biskup Józef Słaby jest w ogóle pierwszym w historii polskim biskupem na ziemi argentyńskiej. Ojcowie redemptoryści w 100-lecie istnienia Warszawskiej Prowincji Redemptorystów dziękują Panu Bogu za dar nowego biskupa, a współbracia zaś przynależący do Wiceprowincji Resistencia odczytują to jako potwierdzenia z „góry”, że ich ponad 70-letnia obecność na ziemi argentyńskiej przynosi naoczne owoce.
 
Warto wspomnieć, że już w listopadzie 2007 r. dokonała się oficjalna inauguracja pracy misyjnej redemptorystów w Patagonii. Prowincja Warszawska wraz z Wiceprowincją Resistencia w Argentynie wspólnie podjęły nowy projekt misyjny w północno-zachodniej Patagonii, w odpowiedzi na zaproszenie Stolicy Apostolskiej.
 
Z dniem 8 maja 2009 roku decyzją Stolicy Świętej dokonano podziału diecezji Comodoro Rivadavia i z jej części obejmującej dekanat Cordillera utworzono Prałaturę Apostolską w Esquel, za którą odpowiedzialność podjęli redemptoryści z Polski i Argentyny. Redemptoryści uznali to terytorium prowincji Chubut w Patagonii jako teren szczególnie misyjny, który odpowiada wymaganiom obecności i apostolatu zgodnego z ich charyzmatem.
 
Obok istniejących już struktur parafialnych redemptoryści podjęli ewangelizację w trzech centrach duszpasterskich: Esquel, Lago Puelo i Gobernador Costa, gdzie utworzyli też własne wspólnoty. Diecezja Esquel obejmuje ogromne terytorium bo aż 80. 208 metrów kwadratowych. To więcej niż 1/3 terytorium Polski! Miejsce biskupa nowej Prałatury, miasto Esquel, liczy około 40 tys. mieszkańców i posiada oprócz parafii prowadzonej przez redemptorystów, dwie parafie, jedna prowadzona przez salezjanów, druga przez kapłana diecezjalnego. Miasto otaczają góry i na szczytach, wiosną i jesienią widoczny jest śnieg.
 
Przez wiele miesięcy miasto to oblegane przez turystów z racji wspaniałych warunków do uprawiania sportów zimowych.
Nazajutrz po konsekracji biskupiej ojca Józefa Słabego nastąpił jego uroczysty Ingres do katedry w biskupim mieście Esquel. Dotychczasowy kościół po wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa prowadzony przez księży Salezjanów stał się siedzibą biskupią nowego pasterza tej struktury eklezjalnej. Ojcu biskupowi Józefowi Słabemu życzymy potrzebnych darów Ducha Świętego w prowadzeniu powierzonej mu owczarni na szczyty świętości.
 
O. Zdzisław Klafka CSsR

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda