Home WiadomościArchiwum Papież na Bliskim Wschodzie. Z franciszkanami

Papież na Bliskim Wschodzie. Z franciszkanami

Redakcja
090509i.jpg Rozpoczęła się pielgrzymka Ojca Świętego Benedykta XVI do Jordanii i Izraela. Jednym z oficjalnym towarzyszy papieża w tej podróży jest generał Zakonu Braci Mniejszych o. Jose Rodriguez Carballo OFM.
Wizyta papieża na Bliskim Wschodzie rozpoczęła się w piątek (8 maja) po południu, zakończy się za tydzień, 15 maja. Głównym jej celem jest modlitwa o pokój na Bliskim Wschodzie oraz umocnienie niewielkiej liczebnie tamtejszej wspólnoty katolickiej.

 
W sobotę papież nawiedził starożytną bazylikę upamiętniającą obecność Mojżesza na górze Nebo, której kustoszami są franciszkanie. O. Carballo powitał go tam słowami: "Chcemy iść z tobą jak lud izraelski szedł za Mojżeszem, bo i my dziś jesteśmy na pustyni i potrzebujemy przewodnika. W obliczu wojen, biedy i przemocy, deptania praw człowieka i dziś nie brak lęków. Obietnica Ziemi Obiecanej w naszych sercach wystawiona jest na ryzyko zwątpienia. W tej pielgrzymce powierzamy się tobie. Przedstawiaj nasze pragnienia Panu, pomagaj nam odkrywać piękno powołania i bycia uczniami Zmartwychwstałego".

11 maja Ojciec Święty przybędzie do Izraela, następnego nawiedzi bazylikę Grobu Pańskiego i Wieczernik. We wszystkich tych miejscach będzie go oficjalnie witał o. Carballo oraz przełożony Kustodii Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa OFM.
13 maja zakonnicy towarzyszyć będą papieżowi w Betlejem, w tamtejszym klasztorze franciszkańskim przewidziany jest obiad.

 

090509j.jpg

 

 W następnym dniu (14 maja) Ojciec Święty odwiedzi Nazaret. Tam również w klasztorze franciszkanów wydany będzie obiad, a po nim odbędzie się spotkanie papieża z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
W specjalnym liście skierowanym do swoich współbraci, generał zaprosił zakonników do duchowego towarzyszenia papieżowi i wezwał do szczególnej modlitwy w czasie jego pobytu na Bliskim Wschodzie. W liście tym generał o. Carballo nazwał Kustodię Ziemi Świętej „perłą” pośród wszystkich klasztorów, kaplic i kościołów, którymi opiekuje się Zakon Braci Mniejszych.

wp

Za: www.franciszkanie.pl .

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda