Home WiadomościArchiwum Kenia: Marzenia się spełniają. Jest traktor!

Kenia: Marzenia się spełniają. Jest traktor!

Redakcja
090509g.jpg Po długich oczekiwaniach i po wielu staraniach spełniło się marzenie franciszkanów z Subukia, gdzie mieści się narodowe sanktuarium w Kenii. W marcu tego roku misja zakonników wzbogaciła się o potężny traktor "Tiger" z napędem na cztery koła. Traktor włoskiej firmy "Same" służy franciszkanom w kustodii kenijskiej, od 25 lat prowadzi ją prowincja gdańska (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych). Maszyna jest już wykorzystywana do uprawy ogromnych, żyznych terenów przy sanktuarium maryjnym.

 
Traktor służy również do naprawy 5-kilometrowej, stromej i górzystej drogi prowadzącej do sanktuarium. Spełnienie marzenia o posiadaniu traktora franciszkanie zawdzięczają osobistemu zaangażowaniu prowincjała o. Adama Kalinowskiego OFMConv z Gdańska oraz hojności dobroczyńców z Niemiec.
Franciszkanie z prowincji gdańskiej mają placówki misyjne w Kenii, Ekwadorze, Szwecji i Litwie. Najdłużej, od 1984 roku, pracują w Kenii (Afryka wschodnia). W tym roku przeżywają jubileusz 25-lecia obecności w tym kraju. Misja powstała jako wotum wdzięczności za kanonizację św. Maksymiliana Kolbego. Przełożonym misji jest o. Tadeusz Brzozowski OFMConv.
Subukia leży w centralnej części Kenii, ponad 200 km na zachód od Nairobi, na równiku.

Miejscowość położona jest na pograniczu dwóch katolickich diecezji: Nakuru, do której należy oraz Nyahururu. Mieszkają tam głównie członkowie plemienia Kikuyu.
W Subukia znajduje się narodowe sanktuarium zwane Wioską Maryi – Matki Bożej. Zostało oficjalnie uznane przez episkopat Kenii w 1988 r. 9 maja 1991 r. sprawowano w nim pierwszą mszę św., a kilka miesięcy później, 7 grudnia – w wigilię Niepokalanego Poczęcia NMP – odkryto tam źródło czystej wody. Uznano to znak błogosławieństwa, ponieważ w tym czasie panowała ogromna susza i żyjące na tych terenach plemiona walczyły ze sobą o wodę pitną.

W 1998 r. członkowie jednej z sekt spalili kaplicę z ołtarzem, potłukli figurę Matki Bożej, która cieszyła się ogromną czcią wiernych. Nową figurę poświęcono 9 grudnia 2000 r., w obecności 15 biskupów i 15 tys. pielgrzymów. 5 października 2006 r. w Wiosce Maryi zamieszkali dwaj polscy franciszkanie, którzy zastąpili pierwszych misjonarzy i kustoszy sanktuarium.
Obecnie na terenie sanktuarium znajduje się murowana kaplica z figurą Matki Bożej, mieszcząca ok. 70 osób, jest mała kaplica przy źródełku, stołówka dla pielgrzymów i sklepik z dewocjonaliami.
Episkopat Kenii pragnie, aby franciszkanie wybudowali tam kościół oraz infrastrukturę potrzebną do przyjmowania pielgrzymów. Zakonnicy chcą sprowadzić do Subukia siostry klaryski, wybudować nowicjat i dom rekolekcyjny. Na rozległym terenie przy sanktuarium znajdują się również budynki gospodarcze, hodowane jest bydło.  

wp / OFMConv Kenia

Za: www.franciszkanie.pl .

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda