Ponad 4 tysiące osób uczestniczyło w Lednicy Seniora

Ponad 4 tysiące osób przyjechało 3 września na Pola Lednickie k. Gniezna, by wziąć udział w VIII Lednicy Seniora. Spotkanie – podobnie jak czerwcowy Apel młodych – było podziękowaniem za życie, pontyfikat i świętość bł. Jana Pawła II.

„Jesteście tu u siebie, jesteście potrzebni, to jest wasz dyżur nad Lednicą!” – mówił witając seniorów organizator spotkania, dominikanin o. Jan Góra. Jak dodał, budujące jest to, że co roku, w pierwszą sobotę września, pod Bramę-Rybę przyjeżdża tak wiele osób, mimo, że spotkanie nie jest specjalnie nagłaśniane ani reklamowane.

„To jest wasz czas! Tutaj, w tym szczególnym miejscu, gdzie nasza Ojczyzna została ochrzczona zaświadczacie, że Polska należy do Chrystusa!” – wołał o. Góra.

Spotkanie, podobnie jak czerwcowe czuwanie młodzieży, rozpoczęła procesja, w której niesiono relikwie św. Wojciecha i bł. Jana Pawła II oraz kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Przygotowując się do Mszy św. seniorzy ćwiczyli lednickie tańce i śpiewy. Mieli również okazję skorzystać z sakramentu pojednania.

Eucharystii koncelebrowanej przez uczestniczących w spotkaniu kapłanów przewodniczył zasłużony poznański pallotyn ks. Stefan Dusza. W homilii zachęcał seniorów, by odpowiedzieli sobie na pytanie, jaka jest ich wiara?

„Gdybym miał powiedzieć o swojej wierze, byłbym w wielkim kłopocie. Jako kapłan jestem postawiony między niebem a ziemią. Muszę w imieniu Boga zwracać się do ludzi, stawiać im wysokie wymagania, a zwracając się do Boga muszę mówić w imieniu ludzi. Po półwieczu kapłaństwa mogę powiedzieć, że trudno być wiernym w każdym calu” – mówił ks. Dusza.

Po Eucharystii i przerwie na posiłek seniorzy uczestniczyli w Nabożeństwie Chrztu, Nabożeństwie Bierzmowania i Adoracji Najświętszego Sakramentu. Spotkanie zakończyło tradycyjne przejście przez Bramę-Rybę będące deklaracją wyboru Chrystusa, jako najwyższej wartości w życiu. Uczestnicy mieli również możliwość ucałować relikwiarz z kroplą krwi bł. Jana Pawła II.

W Lednicy Seniora uczestniczyło ponad 4 tysiące osób, głównie z Wielkopolski i okolic. Wśród pielgrzymów byli wierni z pobliskiego Poznania, Gniezna, Słupcy i Kłecka, jak i z odleglejszych zakątków: Włocławka, Ostrowa Wlkp., Markowic i Inowrocławia. Wielu przyjechało z wnukami, także kilkuletnimi.

Pierwsza Lednica Seniora odbyła się w 2004 roku. Uczestniczyło w niej wówczas około 3 tysięcy osób z całej Polski. Gościem specjalnym była 93-letnia wówczas dr Wanda Błeńska, lekarka, która przez wiele lat pracowała na misjach w Ugandzie. Nie mniejsza liczba uczestników stawiła się pod Bramą Rybą także w roku następnym. Z seniorami modliła się wtedy m.in. Hanna Suchocka, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

Kolejne spotkanie pod Bramą-Rybą już w sobotę 24 września. Na Pola Lednickie przybędą miłośnicy motocykli z całego kraju, by w ten sposób uczcić zakończenie sezonu.

Za: www.dominikanie.pl.