Home WiadomościArchiwum Posłowie i senatorowie z pielgrzymką na Jasną Górę

Posłowie i senatorowie z pielgrzymką na Jasną Górę

Redakcja
Już po raz 22. na Jasną Górę przybyła Pielgrzymka Parlamentarzystów. To tradycyjne spotkanie odbywa się co roku 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego. Do sanktuarium przybyło ok. 80 posłów i senatorów RP z różnych klubów parlamentarnych.

 
Tegoroczna pielgrzymka przypadła w czasie trwających obrad Sejmu RP. Media sygnalizowały, że posłowie mogą mieć dylemat – zostać na posiedzeniu czy jechać na Jasną Górę. „Ja od początku wiedziałem, że miejsce nasze jest dziś na Jasnej Górze tak, jak czynili to nasi poprzednicy w parlamencie – mówi Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości – Jest to tradycja bardzo ważna, mocna, którą należy podtrzymywać. I rzeczywiście, jako Klub PiS już na poprzednim posiedzeniu Sejmu sygnalizowaliśmy marszałkowi Schetynie, że jest tradycja, którą należy uszanować. Ale niestety marszałek zdecydował, że dziś odbywa się posiedzenie Sejmu. Do wczoraj jeszcze ważyła się sprawa tego, czy będą głosowania dziś, ale na szczęście wniosek Prawa i Sprawiedliwości został uwzględniony i dzisiejsze głosowania zostały przełożone".

W tym roku Msza św. odprawiona została w intencji wszystkich polskich parlamentarzystów, także za zmarłych, w szczególności w smoleńskiej katastrofie. Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił bp Antoni Długosz z Częstochowy. W koncelebrze uczestniczył m.in. ks. Paweł Powierza, kapelan w kaplicy gmachu Sejmu i duszpasterz parlamentarzystów.

Wśród obecnych parlamentarzystów są m.in. Piotr Andrzejewski, senator Prawa i Sprawiedliwości; Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości; Jan Dziedziczak, poseł PiS; Szymon Giżyński, poseł PiS; Paweł Poncyliusz, poseł klubu Polska jest Najważniejsza; Beata Kempa, posłanka PiS, Antoni Macierewicz, poseł PiS, Halina Rozpondek, posłanka Platformy Obywatelskiej, Czesław Ryszka, senator PiS; Jolanta Szczypińska, poseł PiS.

Jak podkreślał Mariusz Błaszczak, tegorocznej pielgrzymce towarzyszyło wiele intencji: „W intencjach obywateli naszego kraju, w intencjach Ojczyzny, żeby nasz kraj był traktowany jak partner wobec naszych sąsiadów, żeby życie codzienne w Polsce obecnej nie było tak trudne jak jest teraz, a ma to związek z drożyzną, z rosnącym bezrobociem. I w intencji tych, którzy polegli 10 kwietnia ubiegłego roku. Przecież w tym gronie był prezydent RP wraz z Małżonką, byli parlamentarzyści, którzy co roku tu przyjeżdżali – w ub. roku śp. Grażyna Gęsicka, śp. Przemysław Gosiewski i wielu, wielu innych, którzy służyli Bogu i Ojczyźnie. A więc modliliśmy się w intencji spokoju ich duszy i w intencji tego, żeby to, co zrobili dobrego dla Polski nie zostało zapomniane, i żeby było kontynuowane".

„To jest pielgrzymka, która na pewno ma swój publiczny, ogólnopolski, patriotyczny wymiar – podkreśla poseł PiS Szymon Giżyński – I tak powinno być. To musi być świadectwo wiary również narodu i jego wybranych reprezentantów. I za to jesteśmy ogromnie wdzięczni ojcom paulinom, Jasnej Górze, naszym kapelanom sejmowym za piękną oprawę, za godne tutaj przyjęcie, za piękną liturgię. Ale najważniejsze jest to, co tutaj przynosimy w sercach, i co wynosimy" – powiedział poseł i nazwał spotkanie na Jasnej Górze „swoistymi, krótkimi, ale bardzo znamiennymi, ważnymi rekolekcjami, odnoszącymi się nie tylko do spraw własnych, własnego sumienia osobistego, rodzinnego, ale przede wszystkim w odniesieniu do spraw publicznych, do Ojczyzny, do tego, jak wypełniamy swoje obowiązki wobec Polski".

„Pielgrzymka do Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę zawsze jest wielkim przeżyciem, w tym roku szczególnym, bo z jednej strony ofiarujemy cały swój wysiłek, ale z drugiej strony błagamy o łaskę dojścia do prawdy, i o łaskę dla całej Polski, byśmy z tej straszliwej tragedii zdołali wynieść odrodzenie naszego kraju – mówi Antoni Macierewicz, poseł na Sejm Prawa i Sprawiedliwości – Taka była moja i wszystkich parlamentarzystów modlitwa".

„Dzisiaj jest szczególna pielgrzymka, bo związana z funkcją, którą pełnimy, z funkcją, na którą wybrali nas nasi rodacy – podkreśla Beata Kempa, posłanka na Sejm Prawa i Sprawiedliwości – Zawsze przyjeżdża się w osobistych intencjach, ale dzisiejsza moja intencja jest taka, że prosiłam Matkę Bożą, aby wsparła, jako Wspomożycielka Wiernych, tych wiernych, którym z powodu kryzysu w naszym kraju bardzo źle się dzieje, którzy są dyskryminowani, tracą pracę, którzy nie potrafią sobie w jakiś określony sposób w tej sytuacji pomóc. Prosiłam o wsparcie, i o nadzieję".

Zebranych powitał o. Karol Oset, podprzeor Jasnej Góry. „Ks. Jerzy Popiełuszko mówił, że ‘zło trzeba dobrem zwyciężać’, ale aby zło zwyciężyć, trzeba być wiernym prawdzie. I o to Matkę Bożą prosimy dzisiaj, w tym pięknym dniu, pielgrzymki Parlamentu Polskiego. Tak, jak Matka Boża każdego z was, przedstawicieli parlamentu, zna po imieniu, tak Jej wszystkich Was zawierzamy i prosimy, aby strzegła w nas światła Chrystusa, by nam pomogła być Jego światłem wobec ludzi" – mówił witając parlamentarzystów o. Oset.

W homilii bp Antoni Długosz, w Święto Matki Bożej Gromnicznej, odnosił się do symboliki światła i wskazywał, że tylko w Chrystusie ‘Światłości’ można znaleźć wyswobodzenie z mroków zła. „Obecna, wieloaspektowa sytuacja kryzysu w naszej Ojczyźnie, rysuje się także jako godzina ciemności – mówił kaznodzieja – Szczególnie ta sytuacja dotyka młodego pokolenia Polaków. Ostatnie opracowania dotyczące młodego pokolenia przestrzegają, aby nie stało się ono kolejnym straconym pokoleniem. Pokolenie, które widząc brak perspektyw życiowych, brak pełnej realizacji swych aspiracji, a także możliwości realizacji swojego człowieczeństwa, w oparciu o takie wartości jak prawda, wolność, sprawiedliwość i autentyczny patriotyzm, popadnie po prostu w bierność, apatię i będzie dalej marzyło o emigracji".

„Ważne jest to, aby ludzie odpowiedzialni ze przyszły los naszej Ojczyzny nieustannie zadawali sobie pytanie: ‘Co dalej?’, ‘Jakie jest wyjście z tej godziny ciemności?’" – podkreślał bp Długosz i zaznaczył, że w odpowiedzi na te pytania pomaga Kościół, bo naprzeciw wszystkim problemom, wszystkim ludziom pogrążonym w ciemności wychodzi Jezus, ze swoim wspaniałym orędziem światłości.

Zwyczajowo w kazaniu bp Długosza nie zabrakło piosenki. Bp Antoni zaśpiewał parlamentarzystom utwór o Ojczyźnie, by jego przesłanie pomogło im w odpowiedzialności za kraj i za życie każdego Polaka.

Na zakończenie Mszy św. ks. Paweł Powierza, duszpasterz parlamentarzystów ponowił w imieniu parlamentarzystów polskich ślubowanie wierności Krzyżowi, Chrystusowi i Ewangelii. Został także wystosowany list m.in. do Ojca Świętego Benedykta XVI, w którym posłowie i senatorowie RP wyrażają wdzięczność za rychłą beatyfikację papieża Jana Pawła II.

Godzinę wcześniej parlamentarzyści zebrali się w Kaplicy Różańcowej, aby wysłuchać konferencji abpa Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego. Pielgrzymkę zorganizowało Duszpasterstwo Parlamentarzystów.

o. Stanisław Tomoń

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda