Home WiadomościArchiwum Poświęcenie pomnika św. Franciszka

Poświęcenie pomnika św. Franciszka

Redakcja

Na wirydarzu (niewielki klasztorny ogród ozdobny na wewnętrznym dziedzińcu – przyp. red.) klasztoru franciszkanów w Krakowie przy pl. Wszystkich Świętych 5 został postawiony pomnik św. Franciszka. Wykonał go krakowski artysta rzeźbiarz Michał Batkiewicz.

Święty stoi w towarzystwie zająca i gołębi. „Wszystkie skojarzenia są czysto przypadkowe. Instalacja wykonana jest według wzoru miniatury z XIV w” – tłumaczy gwardian o. Andrzej Zając, pokazując zaproszonym gościom ilustrację, zdobiącą dzieło Raimondo di Peñaforte.

W niedzielę 25 maja prowincjał o. Jarosław Zachariasz poświęcił pomnik. Braciom z krakowskiego konwentu życzył, aby nie tylko zachwycali się pięknem tego dzieła, ale także ciągle wzrastali w przekonaniu, że warto żyć jak św. Franciszek, aby nieustannie on ich inspirował.

Pomnik został wykonany z brązu. Waży 90 kg i ma wysokość 1,4 m.

Na uroczystości poświęcenia był obecny oprócz artysty, także dr Józef Skotnicki, dyr. Miejskiego Parku i Ogrodu Zoologicznego w Krakowie, który pomógł w urządzeniu wirydarza.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda