Home WiadomościArchiwum Poznań: 60 lat Pallottinum

Poznań: 60 lat Pallottinum

Redakcja

W Poznaniu odbyły się uroczystości rocznicowe 60-lecia Wydawnictwa PALLOTTINUM w służbie Słowa Bożego. Przeżywając liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych uroczyście świętowano diamentowy jubileusz poznańskiego Wydawnictwa Pallottinum.

Centrum uroczystości stanowiło wspólne dziękczynienie – Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa, w pallotyńskim kościele św. Wawrzyńca w Poznaniu, z udziałem pracowników, wydawców oraz licznych gości z kraju i z zagranicy. Jako że wydawnictwo od początku związane jest z Poznaniem, uroczystość zaszczycił również swą obecnością Prezydent Poznania Ryszard Grobelny wraz z Małżonką. Trwałe i szczere są bowiem więzi Poznania i Pallottinum z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, Honorowym Obywatelem Miasta, a także dedykowanym mu osobiście Pismem Świętym, zwłaszcza w wersji internetowej www.biblia.pl, któremu to przedsięwzięciu Miasto Poznań współpatronowało.

Szczególnie mocno zabrzmiały w czasie liturgii słowa Prymasa Polski, który powiedział m.in: "Maryja, Wspomożycielka Wiernych jest dla nas ustawiczną pomocą i wzorem. Kiedy w 1948 roku umierał Prymas Hlond, a obejmował posługę Prymas Tysiąclecia, powstawała PZPR i rozpoczynał się okres stalinizacji oraz prześladowania Kościoła, właśnie wtedy Pallotyni zakładali wydawnictwo. TO PRZEDZIWNY ZNAK OPATRZNOŚCI BOŻEJ! I choć te wymierne znaki Bożej pomocy zacierają się w czasie – wystarczy popatrzeć na dzieła! Czyż nie są to dzieła Jej, Matki i Wspomożycielki, o której Prymas Hlond powiedział tak: "Zwycięstwo, jeśli przyjdzie, przyjdzie przez Maryję! Dziś właśnie przeżywamy z Pallottinum jubileusz, a to także jest zwycięstwo, rzeczywistość Bożej Opatrzności!"

Kardynał Glemp, który najpierw jako sekretarz Prymasa Tysiąclecia, a później Arcybiskup Warszawski i Prymas wielokrotnie bywał w Pallottinum, przypomniał przepiękną modlitwę mszalną – kolektę, podkreślającą wyjątkową rolę i obecność Matki Chrystusa w naszej codzienności.

Kościół bowiem modli się: "Boże, Ty ustanowiłeś Najświętszą Maryję Pannę Matką i Wspomożycielką chrześcijan, za Jej wstawiennictwem umocnij swój Kościół, aby cierpliwie znosząc i zwyciężając miłością doświadczenia wewnętrzne i zewnętrzne, objawiał ludziom misterium Chrystusa". Prymas zaznaczył, że tak właśnie można patrzeć nie tylko na historię, ale i przesłanie dla nas, dla Pallottinum na dziś.

Liturgia miała symboliczną oprawę. Na początku w procesji przyniesiono i na ołtarzu położono pierwszy egzemplarz wydanego 100 lat temu pallotyńskiego czasopisma "Królowa Apostołów". Ten zwiastun wydawniczej pracy polskich pallotynów stał się dziś znakiem wdzięczności: Bogu – za dar powołania i Królowej Apostołów, Matce i Wspomożycielce – za macierzyńską miłość i opiekę, jakiej w przedziwny sposób Pallottinum doświadczało przez 60 lat swej działalności. Do uczestników symbolicznie przemówiły również czytania liturgiczne.

Pierwsze z Apokalipsy, kierujące wzrok wprost na umieszczony w centralnym witrażu pallotyńskiego kościoła obraz "Niewiasty obleczonej w słońce", ukazujący "księżyc pod Jej stopami, a na Jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu". To Ona, Matka Wcielonego Słowa, jest też Matką Zjednoczonej Europy. Chwilę potem czytana przez wicedyrektora Pallottinum Ewangelia o tajemnicy Zwiastowania sprawiła, że mistyczna obecność Matki i Wspomożycielki stała się bliższa eucharystycznej wspólnocie.

Kardynał Prymas przybliżył jeszcze bardziej Jej – Maryi obecność – w swojej homilii, przypominając, że równo 50 lat temu – więc jest to jubileusz złoty – miało miejsce inne niezmiernie ważne wydarzenie. Episkopat Polski uzyskał zgodę Ojca Świętego na wprowadzenie do polskiego kalendarza liturgicznego wspomnienia obowiązkowego Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych – i stało się to właśnie 24 maja. Celebrans wyśpiewywał więc to uwielbienie Kościoła w świątecznej prefacji, która nazywa Maryję "Znakiem Niezawodnej Nadziei".

Wcześniej, również procesyjnie, przyniesiono dary. Nie mogło zabraknąć przede wszystkim Biblii Tysiąclecia, Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, której miliony egzemplarzy wydrukowano właśnie w Pallottinum. Był też Brewiarz, dokumenty Kościoła i oczywiście nauczanie papieskie. Ten związek Stolicy Piotrowej z Pallottinum, który trwa do dziś, powstał dzięki Janowi Pawłowi II, który do pracowników Wydawnictwa powiedział: "Przekażcie innym słowo papieskie, słowo nadziei o Chrystusie…"

Kiedy wspólnota kościoła przystąpiła do stołu Pańskiego, wraz ze słowami dziękczynienia Prowincjała poznańskich pallotynów zabrzmiał radosny śpiew gospel "Jubilaeum", wykonany przez Poznański Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego wraz z oryginalną taneczną choreografią, przypominającą, iż taniec wielbiący Boga – jest radością serca i uzdrowieniem duszy.

A zaraz potem: diamentowe "Te Deum laudamus…". Ciebie Boga wysławiamy! Z tymi wyjątkowymi słowami: "Tobie, Panie, zaufałem, nie zawstydzę się na wieki". I prymasowskie pontyfikalne błogosławieństwo.

W pamięci pozostały przypomniane przez Księdza Prowincjała nadzwyczajne słowa Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wypowiedziane kiedyś do pracowników wydawnictwa: "Jak kiedyś staniecie już u drzwi Świętego Piotra, to mówcie głośno: ja jestem z Pallottinum! A jestem pewien, że bramy nieba staną dla was otworem!" Czy można pragnąć czegoś więcej…?

źródło: www.pallottinum.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda