Poznań: jubileusz zgromadzenia księży zmartwychwstańców

Księża zmartwychwstańcy, czyli Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, świętują 175-lecie istnienia. Początków wspólnoty należy upatrywać w Wielkiej Emigracji i działalności Bogdana Jańskiego. Pod wpływem m.in. Adama Mickiewicza przeżył on nawrócenie i odkrył w sobie misję założenia zgromadzenia, które miałoby pomóc rodakom na emigracji i w kraju w odrodzeniu moralnym.

 
17 lutego 1836 r. Jański i jego kilku towarzyszy rozpoczęli życie wspólne, na kształt zgromadzenia, zamieszkując w jednej z paryskich kamienic – mówi o. Adam Błysz CR, proboszcz poznańskiej parafii zmartwychwstańców. „Jański myśląc o założeniu zgromadzenia myślał przede wszystkim, a to była pewna nowość w dziejach Kościoła, o powołaniu zgromadzenia, które miałoby charakter zakonny, a zajmowałoby się parafiami i te parafie próbowało kształtować jako wspólnoty wspólnot" – stwierdził o. Adam Błysz.

Wspólnota zmartwychwstańców liczy dziś ponad 380 księży i braci rozsianych po całym świecie. Specjalne uroczystości jubileuszowe odbywają się w Poznaniu.

R. Łączny, KAI