Home WiadomościArchiwum Prezentacja ksiązki ks. Z Malczewskiego TChr

Prezentacja ksiązki ks. Z Malczewskiego TChr

Redakcja

W czwartek 22 stycznia br. w Warszawie (Pałac Blanka – ul. Senatorska 14) odbyła się prezentacja książki chrystusowca pracującego od 30 lat w Ameryce Południowej ks. dra Zdzisława Malczewskiego TChr „Ślady polskie w Brazylii” oraz otwarcie wystawy fotografii Tadeu Vilaniego „Chłop polski w Brazylii”.
Promocji książki dokonał dr Jerzy Mazurek – wicedyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Organizatorami wystawy i promocji byli: prof. dr hab. Grażyna Grudzińska – dyrektor Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW oraz dr Janusz Gmitruk – dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki p. Waldemara Pawlaka oraz Ministra Sportu i Turystyki p. Mirosława Drzewieckiego.

Swoją obecnością zaszczycili JE ambasadorowie: Argentyny – Carlos Alberto Passalaqua; Chile – Jose Manuel Silva Vidaurre; Brazylii – Carlos Alberto Simas Magalhaes, byli ambasadorzy RP w Brazylii: Stanisław Pawliszewski, Bogusław Zakrzewski, Paweł Kulka-Kurpiowski, były ambasador Polski w Panamie Marek Makowski z małżonką, z MSZ (departament konsularny i ds. Polonii) p. Grażyna Machałek, oraz liczni zaproszeni zainteresowani Brazylią.

W uroczystości wzięła udział delegacja Towarzystwa Chrystusowego z Poznania. Ks. lic. Wiesław Wójcik – dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego przybliżył zebranym misję Towarzystwa i IDE. Natomiast ks. dr Paweł Melczewski – dyrektor Biblioteki TChr przedstawił przesłanie nieobecnego Autora książki. W uroczystości wziął udział także pochodzący z Brazylii kleryk V roku Seminarium TChr Jeferson Ślussarek, który krótko ukazał piękno i bogactwo kulturowe Brazylii.

Fragment recenzji książki „Ślady polskie w Brazylii” autorstwa prof. Tadeusza Palecznego z Uniwersytetu Jagiellońskiego: „Jestem w pełni przekonany, że książka ta nie wymaga rekomendacji czytelniczej. Sięgną po nią nie tylko specjaliści od Polonii, ludzie zainteresowani Brazylią, ale także wszyscy ci, którzy lubią obcować z wytworami energii twórczej ludzi, zaświadczającymi ukazanymi przez autora ich wytworami i dziełami, że polskość jest obecna nie tylko w najodleglejszych zakątkach globu ziemskiego, ale też w ludzkiej pamięci i sercach”.

za: www.tchr.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda