Home WiadomościArchiwum Procesja Bożego Ciała u Pocieszycieli

Procesja Bożego Ciała u Pocieszycieli

Redakcja

22 maja we Włocławku o godzinie dziewiątej rano spod włocławskiej tamy, z parafii Matki Bożej Fatimskiej wyruszyła najdłuższa w diecezji włocławskiej 13-kilometrowa procesja Bożego Ciała.

Wierni ze swoimi duszpasterzami ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani przechodzą przez okoliczne obszary parafialne: Łęg, Modzerowo, Józefowo i Rybnica. Podczas procesji koncelebrowane będą cztery msze święte. Zakończenie procesji spodziewane jest około godziny 18-tej. Dziś w święto Bożego Ciała wierni Kościoła Katolickiego symbolicznie wyznają wiarę poprzez udział w uroczystych procesjach. Uroczystość Bożego Ciała należy do najważniejszych świąt obchodzonych w kościele katolickim.

Ustanowił je w 1246 roku biskup Robert dla diecezji Liege w Belgii, a papież Urban IV w 1264 r. wprowadził to święto bullą "Transiturus" dla całego Kościoła. Na termin obchodów wyznaczył czwartek w oktawie Trójcy Przenajświętszej. Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV jego bulla w tej sprawie nie została ogłoszona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII w 1317 roku. Głównym celem obchodów święta Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu czci i podziękowanie za łaski płynące przez ten Sakrament, a także przebłaganie Go za zniewagi wyrządzone przez słabość i oziębłość ludzką oraz bluźnierstwa niewiernych.

Pierwsze procesje z Najświętszym Sakramentem w uroczystość Bożego Ciała odbyły się w latach 1265-1275 w Kolonii w Niemczech. W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Jako pierwszy, obchody święta Bożego Ciała w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 r. biskup Nanker. Procesje odbywały się już w XIV wieku w Płocku. Przyjęty został powszechnie zwyczaj odprawiania w Boże Ciało mszy świętej w obecności wystawionego Najświętszego Sakramentu. W późnym średniowieczu i renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

Pod koniec XV w. procesje w uroczystość Bożego Ciała były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i w Polsce. Budowano cztery ołtarze jako stacje procesyjne. W uroczystym pochodzie ze śpiewem uczestniczyło duchowieństwo, cechy rzemieślnicze, bractwa kościelne, szkoły i rzesze wiernych. Od czasów reformacji, która zakwestionowała obecność Chrystusa pod postacią chleba i wina, procesje Bożego Ciała stały się manifestacją wiary.

o. Szymon Piotr (Pocieszyciel z Getsemani)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda