Home WiadomościArchiwum Profesor UJ: Duch franciszkański potrafi zafascynować wszystkich

Profesor UJ: Duch franciszkański potrafi zafascynować wszystkich

Redakcja
0000101126c.png W sobotę 4 grudnia w Krakowie odbyła się konferencja naukowa o znaczeniu Klasztoru Franciszkanów w mieście od jego zarania.
Prof. Krzysztof Ożóg z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w pierwszej kolejności docenił, że franciszkanie zawsze byli z miastem, we wszystkich jego okolicznościach – i rozwoju, i klęsk, i oblężeń, i wojen, i wielkich zaraz.

Profesor w swoim wystąpieniu podkreślił,  że franciszkanie potrafili przyciągać do siebie wszystkie grupy społeczne, począwszy od dworu, królów, książąt, poprzez możnowładców, bogatych mieszczan, po biedotę, która mieszkała przy murach miejskich.

„Mieszczanie, bractwa cechowe złotników, cieśli, piekarzy, murarzy, muzyków wiązały się z klasztorem. Tu modlili się liczni studenci z Węgier. Także Włosi, bardzo bogaci kupcy, doradcy na dworze” – dowodził.

Zdaniem naukowca było to możliwe dzięki temu, że „duch franciszkański był uniwersalny. Potrafił przyciągnąć i zafascynować wszystkich”. 
„Sposób, w jaki to robili, w jaki głosili kazania, sprawowali nabożeństwa był atrakcyjny i dla tych, którzy byli wykształceni, i dla tych, którzy byli bardzo prości, niepiśmienni, nie potrafiący czytać” – przekonywał prof. Ożóg.


Na dowód swoich słów przypomniał dziennikarzom, że w bazylice spoczywają relikwie i błogosławionej Salomei, i błogosławionej Anieli Salawy – i księżnej, i służącej.

Szczegółowe sylwetki tych dwóch kobiet nakreślił ks. prof. dr hab. Kazimierz Panuś z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Zdaniem kapłana wyróżniała je miłość do Boga, człowieka oraz wierne naśladowanie św. Franciszka z Asyżu.

Profesor Krzysztof Ożóg z Uniwersytetu Jagiellońskiego przypomniał ponadto, że franciszkanie z krakowskiego konwentu angażowali się w struktury administracyjne Kościoła lokalnego, że byli biskupami pomocniczymi. Że byli spowiednikami języka niemieckiego i polskiego. Że przyczynili się do rozwoju kultu Eucharystii, Bożego Miłosierdzia, Matki Bożej i świętych. I że chrystianizowali Litwę, Żmudź i Ruś Czerwoną. 

Duchowość franciszkańską  – pasyjną, maryjną i eucharystyczną dokładniej opisali podczas swoich wystąpień ks. dr hab. Andrzej Witko, ks. dr hab. Wojciech Zyzak i ks. dr Marcin Godawa. 

Podczas konferencji naukowcy: ks. dr hab. Andrzej Witko i ks. dr hab. Wojciech Misztal pokazali także jak franciszkanie i ich otoczenie – artyści – poprzez architekturę, malowidła, rzeźbę, literaturę piękną, muzykę i świadectwo życia od ośmiu wieków ewangelizują mieszkańców Krakowa.


Sobotnia konferencja to druga z cyklu „Duchowość klasztorów polskich: przekaz i komunikacja”. „Celem jest prezentacja i ocena wkładu środowisk zakonnych na ziemiach polskich w szeroko rozumiane życie społeczne” – mówi szef Instytut Studiów Franciszkańskich o. dr Andrzej Zając. 

Organizatorami konferencji są  Katedra Duchowości Mediów i Relacji Społecznych Wydziału Nauk Społecznych UPJPII oraz Sekcja Duchowości Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

jms
 
Za: Redakcja.
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda