Home WiadomościArchiwum “Przychodzę z ufnością przed Twój święty obraz”

“Przychodzę z ufnością przed Twój święty obraz”

Redakcja
Tak oto brzmiała myśl przewodnia sympozjum z okazji 60-lecia Nieustannej Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Polsce, które odbyło się 13 października 2010 r. w klasztorze redemptorystów w Tuchowie. Zostało ono zorganizowane przez Komisję Liturgiczną Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Sympozjum to było połączone z uroczystą inauguracją nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów.

 
Oprócz profesorów i studentów seminarium oraz wspólnoty domu tuchowskiego licznie wzięli w nim udział redemptoryści z całej Polski, głównie proboszczowie i misjonarze. Ojcowie prelegenci: Zbigniew Bruzi, Marek Kotyński i Stanisław Madeja w prosty i ciekawy sposób przedstawili zagadnienia dotyczące założenia i historycznego rozwoju Nieustannej Nowenny w Polsce oraz jej duchowych, pastoralnych i liturgicznych wymiarów. Podali również praktyczne wskazówki dotyczące celebracji tego nabożeństwa, zawarte w niedawno opublikowanym przez wydawnictwo „Homo Dei” przewodniku duszpasterza pt. „Nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy”. W ten sposób prelegenci nie tylko zaciekawili słuchaczy, ale pobudzili ich także do refleksji i dyskusji, które były kolejnym ubogaceniem tego spotkania.
 
W części inaugurującej nowy rok akademicki po sprawozdaniu Rektora WSD o. Janusza Urbana dokonano immatrykulacji 12 nowych postulantów, którzy rozpoczęli formację w Tuchowie. Głównym prelegentem sympozjum był ks. dr hab. Janusz Królikowski, wykładowca WSD w Tarnowie, który w wykładzie inauguracyjnym przedstawił symbolikę i przesłanie teologiczno-duchowe tej najbardziej znanej w świecie ikony. Punktem kulminacyjnym całego dnia była Msza św. sprawowana w tuchowskiej bazylice poprzedzona uroczystą Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 
br. Peter Labant CSsR

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda