Home WiadomościArchiwum Przygotowania do 800-lecia Reguly

Przygotowania do 800-lecia Reguly

Redakcja

Już po raz drugi spotkała się komisja zajmująca się obchodami 800-lecia ustnego zatwierdzenia Reguły świętego Franciszka z Asyżu, która to rocznica przypadnie w roku 2009. Wszystkie prowincje franciszkańskie w Polsce pragną wspólnie obchodzić ten jubileusz.

Została powołana komisja, która przygotowuje obchody jubileuszu, w skład której wchodzi 4 prowincjałów franciszkańskich prowincji znajdujących się na terenie Krakowa (konwentualni, bernardyni, reformaci i kapucyni) oraz 8 braci delegowanych przez ministrów prowincjalnych (po dwóch z każdej prowincji) do realizacji i koordynacji działań związanych z jubileuszem. Będzie on trwał cały rok, jednakże ich centrum przypadnie w dniach od 1 do 4 października 2009 w Krakowie.

Obchody jubileuszu dokonywać się będą na różnych płaszczyznach:
• religijnej – celebracje liturgiczne, kapituła braci, nabożeństwa;
• ewangelizacyjnej – głoszenie Jezusa Chrystusa na ulicach Krakowa przez braci;
• formacyjnej – obchody jubileuszu jako droga do pogłębienia świadomości istoty życia dla samych braci żyjących według Reguły św. Franciszka;
• naukowej – sympozjum naukowe poświęcone obecności Franciszkanów w Polsce;
• kulturalnej – wystawy, pokazy, imprezy towarzyszące, koncerty;
• artystycznej – oratorium o św. Franciszku, koncerty zespołów franciszkańskich.

Celem obchodów jest dotarcie do jak najszerszego grona osób ze stale aktualnym przesłaniem Ewangelii – miłości Boga do człowieka, jak również ukazanie nieprzemijających wartości życia inspirowanego Ewangelią, jakim jest życie franciszkańskie oparte na Regule napisanej przez św. Franciszka z Asyżu.

Podczas spotkania komisji, które 24 września miało miejsce w klasztorze prowincjalny Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie przy ulicy Korzeniaka, zostały podjęte konkretne decyzje o formie przebiegu obchodów jak również zostały rozdzielone poszczególne zadawania grupom odpowiedzialnym za ich realizację.

br. Paweł Teperski OFMCap

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda