Radio Niepokalanów: Kobiety rządzą

Następują zmiany w Radiu Niepokalanów. Dwie kobiety będą tworzyć program w najstarszej polskiej rozgłośni katolickiej, założonej przez św. Maksymiliana Kolbego.
Nominację na dyrektora programowego otrzymała Agnieszka Goleniak. Nowy Dyrektor programowy ma kilkunastoletnie doświadczenie pracy w kilku rozgłośniach radiowych (m.in. Radio Zet i Radio Bogoria). Uczestniczyła w reaktywowaniu franciszkańskiego radia w 1995 roku. Na nowo pracuje w Niepokalanowie od ponad 2 lat.

 
Argumentem za powołaniem jej na to stanowisko według o. Krzysztofa Oniszczuka OFMConv, dyrektora RN było: wieloletnie doświadczenie radiowe, pasja dziennikarska oraz wartości, które pragnie wcielać w kreowany program. Stanowisko obejmuje osoba oddana idei ewangelizacji poprzez media.

Na stanowisko zastępcy dyrektora programowego powołana została Malwina Szymańska, która kilka lat temu  tutaj właśnie zaczynała swoją przygodę z radiem. By rozwijać i pogłębiać swoje umiejętności, uczestniczyła w kursach i szkoleniach, które pozwoliły jej lepiej poznać specyfikę pracy radiowej. Nie obca jest jej praca reporterska i antenowa  – w RN od kilku już lat prowadzi  autorską audycję literacką.

Przy wręczeniu nominacji ojciec dyrektor stwierdził: "Duet dyrektorski damski w naszym radiu otwiera nową erę. Jestem przekonany, że takie osoby z pasją, doświadczeniem, oddaniem i wyczuciem kobiecym poprowadzą nas do nowych słuchaczy".

Zmiany na stanowisku dyrektora programowego spowodowane zostały odejściem  poprzedniego dyrektora programowego. Franciszkanin o. Marek Wódka OFMConv od października rozpoczyna studia na KUL w Lublinie.

Franciszkanie z Niepokalanowa otrzymali pozwolenie na pierwszą, próbną emisję z nadajnika o nazwie SP3RN – Stacja Polska 3 Radio Niepokalanów 26 października 1938 roku. Było to wydarzenie bez precedensu, ponieważ właścicielem jedynej ówczesnej rozgłośni – Polskie Radio Warszawa – było państwo.

Franciszkanie zbudowali siedzibę radia, postawili maszt i zakupili nadajnik. Stacja obejmowała swoim zasięgiem prawie cały obszar kraju. Mimo wielu starań o wydanie pozwolenia na działalność, władze państwowe zgadzały się jedynie na krótkie emisje próbne.

Na przeszkodzie rozwojowi radia w Niepokalnowie stanął wybuch II wojny światowej i aresztowanie o. Kolbego we wrześniu 1939 roku. Powojenne władze peerelowskie w całości kontrolowały rynek mediów i miały monopol na nadawanie audycji radiowych i telewizyjnych.

Radio Niepokalanów wznowiło działalność 1 marca 1995 roku. Nieprzerwanie od tego czasu emituje program pod nazwą "Błękitne granie", nawiązujący do maryjnych ideałów św. Maksymiliana. Ma dwie częstotliwości, 102,7 FM w województwie mazowieckim oraz 98,6 FM w łódzkim. Od 30 marca 2003 roku dyrektorem jest o. Krzysztof Oniszczuk OFMConv.

W całodobowej emisji jest miejsce na transmisje modlitw i mszy św., są programy informacyjne, historyczne, radiowe poradniki medyczne, kulinarne, ekologiczne i językowe. Są informacje sportowe, raporty drogowe, jest serwis Radia Watykańskiego. Na antenie występują kapłani, osoby zakonne, młodzież i działacze samorządowi. Nie brakuje dobrej muzyki.

rn / red.