Home WiadomościArchiwum Redemptoryści: Kwartalnik Homo Dei numer 2/2011 (kwiecień-czerwiec)

Redemptoryści: Kwartalnik Homo Dei numer 2/2011 (kwiecień-czerwiec)

Redakcja
Drugi tegoroczny numer kwartalnika „Homo Dei” porusza wiele bardzo interesujących tematów, które można potraktować jako formę refleksji nad dziedzictwem Jana Pawła II w przededniu jego beatyfikacji.
Pontyfikat Jana Pawła II naznaczony jest mocno wezwaniem do nowej ewangelizacji. Bieżący numer „Homo Dei” przynosi więc wiele materiałów mających służyć pogłębieniu naszego zaangażowania w dzieło ewangelizacji. 

 
W tym nurcie można umieścić refleksję o. G. Siwka nad adhortacją Benedykta XVI O słowie Bożym w życiu i misji Kościoła, konferencję stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Radzie Konferencji Katolickich Biskupów Europy ks. A. Giordana na temat ewangelizacji w zsekularyzowanej Europie czy artykuł o. I. Mendanhy, który prezentuje aktualne także dzisiaj intuicje pastoralne wybitnego misjonarza i duszpasterza wieku oświecenia św. Alfonsa Liguoriego.

Jan Paweł II wyraził również wielokrotnie sprzeciw wobec licznych prób marginalizacji Kościoła i upominał się o przynależne wspólnocie wierzących miejsce w społeczności świeckiej. W tym kontekście trzeba zwrócić uwagę na interesującą rozmowę z rektorem PWT we Wrocławiu ks. prof. W. Irkiem, pod wiele mówiącym tytułem Kościół w państwie nie jest ciałem obcym.

W przekazywanym Czytelnikom numerze nie brakuje również tekstów poświęconych formacji kapłańskiej (zwracamy zwłaszcza uwagę na medytację kard. Joachima Meisnera wygłoszoną w Bazylice Św. Pawła za Murami w Rzymie 9 czerwca 2010 roku, na zakończenie Roku Kapłańskiego), a także artykułów podejmujących bardziej szczegółową problematykę pastoralną. Wśród nich trzeba zauważyć m.in. sugestie o. K. Fryzła dotyczące zadawania pokuty w sakramencie pojednania, refleksję M. Dudy nad zjawiskiem bezdomności, rozmowę na temat szans duszpasterstwa rodzin stwarzanych przez różne formy rekolekcji małżeńskich czy spostrzeżenia ks. J. Krasińskiego dotyczące duszpasterskiego podejścia do obecności wśród nas świadków Jehowy.

W bieżącym roku minęło 60 lat od czasu odprawienia w Polsce pierwszego nabożeństwa nieustannej nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy (w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach, 21 stycznia 1951 roku). Od tego czasu nowenna jest odprawiana co tydzień w wielu kościołach w Polsce (ikona Nieustającej Pomocy jest obecna w ok. 2 tys. parafii w Polsce). Temu nabożeństwu poświęcamy w całości dodatek do bieżącego numeru kwartalnika. Wśród tekstów dodatku znajdziemy omówienie symboliki ikony MBNP, rys historyczny oraz perspektywy rozwoju tego, jednego z najpopularniejszych, nabożeństwa maryjnego. Zaprezentowany został także nowy, poprawiony i odnowiony podręcznik do celebracji nabożeństwa nowenny. Ufamy, że teksty te przyczynią się do zdynamizowania i jeszcze lepszego duszpasterskiego wykorzystania nowenny w Polsce.

Poza tym, jak w każdym numerze, znaleźć można garść informacji o nowościach wydawniczych oraz książkach, które warto przeczytać.

Redakcja

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda