Home WiadomościArchiwum 70 lat kapłaństwa Księdza Tadeusza Płonki SAC

70 lat kapłaństwa Księdza Tadeusza Płonki SAC

Redakcja
We wspólnocie księży pallotynów przy ul. Elżbietańskiej w Gdańsku, w wypełnionym „po brzegi” wiernymi kościele, świętowano 9 kwietnia br. niezwykłą uroczystość: 70-lecie kapłaństwa księdza Tadeusza Płonki. Uroczystość zgromadziła kilkudziesięciu kapłanów, m.in. ks. Adriana Galbasa, przełożonego Prowincji Zwiastowania Pańskiego i ks. Czesława Parzyszka, wieloletniego prowincjała Prowincji Chrystusa Króla, który w czasie homilii przypomniał wszystkim losy kapłańskiej drogi czcigodnego Jubilata.

 
Święcenia ks. Tadeusz Płonka przyjął w czasie II wojny światowej, w okupowanej przez hitlerowców Warszawie, w 1941 roku. Ks. Tadeusz w Gdańsku dał się poznać m.in. jako niezwykle charyzmatyczny kapelan Szpitala Wojewódzkiego i Kolejowego. W tych miejscach przez lata wspierał chorych, cierpiących, a także personel medyczny – bardzo lubiany i ceniony za głęboką wrażliwość serca i ofiarną pomoc. Swoistym herbem dla Ks. Tadeusza zawsze była Matka Boska Uśmiechnięta, Pszowska Pani. A słynnym powiedzeniem, które wszystkich wspierało na duchu, to „życiowa recepta": o potrzebie codziennego przyjmowania witamin M i U, czyli miłości i uśmiechu.

Po uroczystej Mszy św. ks. Adrian Galbas przekazał ks. Tadeuszowi Płonce apostolskie błogosławieństwo od Ojca Świętego Benedykta XVI.

Iwona Teresa Flisikowska

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda