Home WiadomościArchiwum Redemptoryści: Tuchów uczcił ofiary katastrofy smoleńskiej

Redemptoryści: Tuchów uczcił ofiary katastrofy smoleńskiej

Redakcja
Przy sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie, w niedzielę 27 lutego, została odsłonięta tablica, która upamiętnia tragicznie zmarłą parę prezydencką oraz osoby, które zginęły pod Smoleńskiem. Został w niej umieszczony fragment prezydenckiego samolotu Tu154M. Tablicę odsłoniły rodziny ofiar.

 
Uroczystości poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Andrzeja Jeża. Obecni byli parlamentarzyści, samorządowcy, mieszkańcy Tuchowa oraz licznie zgromadzone delegacje ze sztandarami. Na lewym skrzydle umieszczono wizerunek Orła Białego z koroną i napis: „Pamięci prezydenta Rzeczypospolitej  Polskiej  Lecha Kaczyńskiego, jego żony Marii".

Tablica jest także uczczeniem pamięci ludzi związanych z ziemią tarnowską. Znalazły się na niej nazwiska posła Wiesława Wody, Janusza Kurtyki – prezesa IPN, Wojciecha Seweryna – artysty rzeźbiarza. Twórcy tablicy umieścili także nazwisko majora Arkadiusza Protasiuka – pilota samolotu.

W centralnej części tablicy przedstawiony został "pejzaż smoleński". Pośrodku płaskorzeźby, na tle złamanej przez samolot brzozy, umieszczony został fragment jego wraku. Całość przedstawiona jest w otoczeniu połamanych konarów drzew. Po prawej stronie, niejako w koronie lasu, znajduje się płaskorzeźba Matki Bożej Katyńskiej, symbolizująca duchową łączność Maryi z ofiarami smoleńskiej katastrofy. Płaskorzeźbę u dołu zamyka rysunek brukowanej drogi, symbol przejścia w inny wymiar egzystencji oraz napis: Katyń –  Smoleńsk  10.04.2010.

Tablica łączy w sobie elementy pamięci i modlitwy. Zamysłem autorów było to, aby tryptyk posiadał treść historyczną, przekaz duchowy, a także przesłanie wychowawcze dla młodego pokolenia. Tablica została wykonana w autorskiej pracowni Ewy i Romana Fleszarów z Karwodrzy.

Tablicę odsłonięto rok po wizycie w Tuchowie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 28 lutego 2010 roku z udziałem prezydenta RP w sanktuarium maryjnym odbyły się obchody 29. rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko – Ustrzyckich. Podczas Mszy św. modlono się w intencji uczestników strajków chłopskich, rolników i mieszkańców wsi polskiej.

Porozumienia Rzeszowsko – Ustrzyckie regulowały wiele spraw dotyczących rolników i były niezwykle istotne dla wsi polskiej. Wieńczyły one strajki chłopskie na Rzeszowszczyźnie z przełomu 1980 i 81 r. Porozumienie rzeszowskie podpisano nocą z 18 na 19 lutego, a ustrzyckie 20 lutego.

Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie kończyły największy w powojennej historii protest mieszkańców wsi. Ówczesne władze robiły wszystko, by trwający 54 dni protest nie zakończył się podpisaniem jakichkolwiek porozumień. Rolnicy, którzy brali udział w strajkach i organizowali Solidarność Rolników Indywidualnych otrzymali rok temu w Tuchowie odznaczenia państwowe z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Informacja pochodzi z Portalu Diecezji Tarnowskiej.
 
Foto Kamil Wszołek

Za: www.redepmtor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda