Home WiadomościArchiwum Redemptoryści: Tuchowskie sanktuarium bazyliką mniejszą

Redemptoryści: Tuchowskie sanktuarium bazyliką mniejszą

Redakcja
Uroczystość nadania sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie godności bazyliki mniejszej odbyła się w sobotę 2 października podczas uroczystej Mszy świętej. Tytuł ten przyznany został kościołowi p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława biskupa i męczennika w Tuchowie przez papieża Benedykta XVI. W tym dniu przypadała też 106. rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej.

 
Eucharystii przewodniczył ks. biskup Wiktor Skworc ordynariusz diecezji tarnowskiej przy udziale ponad stu kapłanów. Podkreślając, że sanktuarium tuchowskie jest miejscem szczególnego duchowego oddziaływania, ks. biskup zachęcił wiernych do licznego pielgrzymowania do nowej bazyliki. Życzył również, aby „Maryja wypraszała nam wszystkim u swego Syna potrzebne łaski, byśmy byli wiernymi świadkami Jego miłości". Na uroczystość przybyło wielu redemptorystów, siostry zakonne i liczni wierni, a także władze samorządowe i wojewódzkie. Słowa powitania i wdzięczności skierował do uczestników prowincjał redemptorystów o. Ryszard Bożek.

To ważne wydarzenie zostało poprzedzone misjami parafialnymi, które od 25 września do 1 października głosili ojcowie redemptoryści Wojciech Zagrodzki i Jacek Dubel wraz ze współpracownikami świeckimi. Po ich zakończeniu w piątek wieczorem miał miejsce koncert chóru sanktuaryjnego i orkiestry dętej, natomiast w sobotę bezpośrednio przed Eucharystią odbył się specjalny koncert rodzin muzykujących z Tuchowa.

Żywy kult Najświętszej Maryi Panny związany z obecnością w sanktuarium cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej stał się jedną z głównych przyczyn, które zadecydowały o nadaniu mu przez Ojca Świętego Benedykta XVI tytułu bazyliki mniejszej. Zostało ono poprzedzone stosownym wnioskiem ze strony biskupa ordynariusza i pozytywną opinią Konferencji Episkopatu Polski. Nadanie tego tytułu stanowi oficjalne potwierdzenie, że sanktuarium tuchowskie to miejsce szczególnego oddziaływania w wymiarze duchowym, a także znak szczególnej jedności ze Stolicą Apostolską. Od wieków każdego roku do stóp Pani Tuchowskiej, słynącej wieloma łaskami i cudami, które dokonały się za Jej wstawiennictwem, pielgrzymują rzesze wiernych z całej Polski i nie tylko. Sanktuarium, którym od ponad stu lat opiekują się redemptoryści, od niedawna jest również miejscem całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu i możliwości korzystania przez cały dzień z sakramentu pojednania. Od 1954 r. w każdą środę celebrowana jest Nowenna Nieustanna do Matki Bożej, przed którą od 2004 r. wierni modlą się wspólnie modlitwą różańcową w intencji małżeństw i rodzin. Zaś od kwietnia 2010 r. we wtorki wieczorem odbywa się w sanktuarium specjalne nabożeństwo do św. Gerarda Majelli w intencji kobiet w stanie błogosławionym oraz o dar potomstwa dla małżeństw, które przeżywają trudności w tej dziedzinie.

To już kolejny kościół w diecezji tarnowskiej wyróżniony tym tytułem. Bazylika tuchowska dołączyła do grona bazylik mniejszych, które znajdują się: w Tarnowie, Limanowej, Nowym Sączu, Bochni, Szczepanowie i Mielcu.

Pierwszy kościół w Tuchowie został wybudowany około 1079 roku. Miał on być – jak głosi tradycja – poświęcony przez biskupa krakowskiego Stanisława Szczepanowskiego. Od początku historii kościoła czczona w nim była Najświętsza Maryja Panna. W XVI w. został sprowadzony do Tuchowa obraz Matki Bożej, zwanej Tuchowską. Od 1597 roku miały tam miejsce nadzwyczajne zjawiska. Cuda, jakie dokonywały się za wstawiennictwem Matki Bożej przyczyniły się do rozwoju ruchu pielgrzymkowego. W związku z tym podjęto budowę nowego kościoła, który powstał w latach 1665-1682. Dnia 8 września 1687 roku odbyła się konsekracja nowego kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława biskupa i męczennika. Kościół ten z biegiem czasu zyskał miano sanktuarium. W roku 1893 troska o to sanktuarium została powierzona redemptorystom, którzy założyli przy nim swój klasztor, a kilkadziesiąt lat później Wyższe Seminarium Duchowne. Dzięki ich staraniom obraz Matki Bożej Tuchowskiej został ukoronowany koronami papieskimi 2 października 1904 r. Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej pełni rolę największego centrum pielgrzymkowego w diecezji tarnowskiej, do którego przybywają rzesze wiernych, zarówno z diecezji jak i całej Polski. Według socjologów sanktuarium to zaliczane jest do ponadregionalnych ośrodków kultu maryjnego w Polsce.

O. Sylwester Cabała CSsR

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda