Rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

Do niedzieli potrwają na Jasnej Górze rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, która kontynuuje tradycje dawnego Bractwa Różańcowego.
Członkowie tej wspólnoty, powstałej jako odpowiedź na apel Prymasa Stefana Wyszyńskiego o jak najpowszechniejsze odmawianie w Polsce różańca, w tym roku szczególnie modlą się za Ojczyznę oraz dziękują Bogu za beatyfikację Jana Pawła II.

 
Nauki rekolekcyjne dla Rodziny Różańcowej głosi paulin, o. Robert Jasiulewicz, redaktor naczelny dwumiesięcznika "Jasna Góra". Rekolekcjonista podkreślił, że różaniec jest prostą i głęboką modlitwą, która jednoczy z Bogiem i z drugim człowiekiem oraz rozwija życie duchowe.

Wskazał też na przykład bł. Jana Pawła II, który wiele uczynił, by rozpowszechniać modlitwę różańcową w świecie. – Pamiętamy Ojca Świętego z różańcem w dłoni, rozdającego różańce całemu światu, jego dokument "Rosarium Virginis Mariae" upewnił nas, że różaniec nie jest czczą dewocją, ale że ta modlitwa wyraża nasze życie a świadomie przeżywana jest otwartą księgą Ewangelii – powiedział o. Jasiulewicz.

Rekolekcje Rodziny Różańcowej stanowią czas przygotowania do uroczystości Matki Bożej Różańcowej, której odpust na Jasnej Górze obchodzony będzie najbliższą niedzielę, 2 października.

Patronem Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej (JRR) i jej członkiem był Jan Paweł II, który w roku 1997 osobiście podpisał statut JRR, pieczętując dokument znakiem papieskim.

Jasnogórska Rodzina Różańcowa ma charakter religijny, duchowy, dlatego nie jest związana z żadną organizacją społeczną. Jest prywatnym stowarzyszeniem wiernych i jako kościelna wspólnota religijna budowana jest na żywej wierze w oparciu o szczególny kult błogosławionej Bogarodzicy Maryi – tak mówi statut JRR, który określa również cele, obowiązki i przywileje członków Rodziny.

Z Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej w 2004 zrodził się nowy ruch wspólnotowy: Arcybractwo Wieczystej Adoracji Jezusa Eucharystycznego – Przenajświętszego Sakramentu.

Wspólnoty Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej powstały niemal na całym świecie. Są obecne z codzienną modlitwą różańcową w obu Amerykach: Północnej i Południowej, w Australii i Europie, gdzie najsilniejsze grupy działają m.in. w: Szwecji, Niemczech, Austrii, na Ukrainie, Łotwie i Litwie.

Stolicą Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej jest Jasna Góra, która, jak to określił abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, stanowi centrum modlitwy różańcowej.

Od 25 września tego roku Jasnogórska Rodzina Różańcowa sprawuje duchową opiekę nad "Krucjatą Różańcową za Ojczyznę". Jest to odpowiedź na prośbę polskich biskupów diecezjalnych, którzy podczas sierpniowego zebrania zdecydowali, że nowa inicjatywa modlitewna podejmowana przez wiernych Kościoła katolickiego w Polsce powinna być poddana pod opiekę stróżów częstochowskiego sanktuarium, którzy prowadzą już – potwierdzone przez Jana Pawła II – Dzieło Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

KAI/pz

Za: www.deon.pl