Home WiadomościArchiwum Rosja: Działa pierwsza szkoła muzyki kościelnej

Rosja: Działa pierwsza szkoła muzyki kościelnej

Redakcja
Od miesiąca działa pierwsza w Rosji dwuletnia szkoła muzyki kościelnej ze specjalizacją z chorału gregoriańskiego, śpiewu polifonicznego, dawnego śpiewu i muzyki organowej.

Inicjatorem powstania szkoły muzyki jest rzymskokatolicka archidiecezja moskiewska, której w tym dziele patronuje Papieska Rada ds. Kultury. Tematem dwuletniego, interaktywnego kursu jest "Zachodnioeuropejska muzyka kościelna". Pierwsza sesja odbywała się w lutym br., uczestniczyło w niej ponad 20 młodych słuchaczy z różnych miejscowości w Rosji.

W ramach pierwszej sesji uczestnicy mieli zajęcia z 15 przedmiotów, 10 teoretycznych i 5 praktycznych. Prowadzili je renomowani muzycy i muzykolodzy z uczelni w Rzymie, Tybindze, Moskwie, Krakowie i Warszawie.

W gronie wykładowców znaleźli się trzej franciszkanie. Zagadnienia liturgiczne w ramach światowej kultury muzycznej wykłada o. Nikolai Dubinin OFMConv z Moskwy, kustosz kustodii rosyjskiej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Wikariusz zakonu o. Jerzy Norel OFMConv z papieskiego instytutu muzyki sakralnej w Rzymie prowadzi zajęcia z literatury muzyczno-liturgicznej.

Trzecim franciszkaninem jest o. Gennaro Becchimanzi OFMConv z papieskiego instytutu muzyki sakralnej w Rzymie, wykłada akompaniament i improwizację liturgiczną.

wp

Więcej na stronie www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda