Home WiadomościArchiwum Rotterdam: Polacy najliczniejsza grupą na ESM

Rotterdam: Polacy najliczniejsza grupą na ESM

Redakcja
Temperaturą powyżej zera i niewielkim deszczem powitał Rotterdam uczestników 33. Europejskiego Spotkania Młodych. Przed godz. 12.00 wszystkie grupy zostały zarejestrowane na terenie hal wystawowych Ahoy, skąd młodzi skierowani zostali do parafii na terenie miasta i okolic. Polacy stanowią największą grupę, ok. 6 tys., wśród prawie 30 tys. młodych Europejczyków, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Wspólnoty Taizé.

 
Polskie grupy dotarły do Rotterdamu przed południem, 28 grudnia. Pierwszym punktem programu była rejestracja na terenie obiektów wystawowych Ahoy. Okazuje się, że Polacy stanowić będą prawdopodobnie największą grupę językową, bowiem do Holandii przybyło ich ok. 6 tys. Wszystkich uczestników 33. Europejskiego Spotkania Młodych będzie prawdopodobnie ok. 30 tys.
 
Po przyjeździe do Rotterdamu każdemu z uczestników wyjaśnione zostały zasady uczestnictwa w spotkaniu. Na terenie Ahoy młodzi otrzymali bilety uprawniające do bezpłatnych przejazdów na terenie miasta i okolic, kartki, dzięki którym otrzymać będą mogli posiłek, mapę Rotterdamu, wskazówki jak dotrzeć do parafii, na terenie której będą nocować oraz tekst „List z Chile". Dokument autorstwa przełożonego Wspólnoty Taizé będzie przedmiotem rozważań podczas spotkania w Holandii.
 
Rotterdam przywitał młodych temperaturą powyżej zera i odrobiną deszczu. Na parkingu przed halami wystawowymi Ahoy najwięcej miejsca przygotowano dla autobusów z Polski. Również największa hala przeznaczona jest dla polskich uczestników spotkania.
 
Na terenie miasta niemal na każdym kroku można znaleźć oznaczenia jak dotrzeć do konkretnej parafii, której wierni gościć będą młodych.
 
Pierwsze spotkanie zaplanowano już dziś wieczorem. Po raz pierwszy uczestnicy 33. Europejskiego Spotkania Młodych zgromadzą się wszyscy razem w halach Ahoy, aby wysłuchać pierwszego rozważania br. Aloisa. Po wspólnej modlitwie powrócą do goszczących ich rodzin.
 
Jutro natomiast, po porannej modlitwie w parafiach, rozpoczną się spotkania warsztatowe. Prowadzone będą one w grupach mieszanych wyznaniowo oraz narodowościowo. W Rotterdamie z młodymi spotkają się m.in. Arjan Plaisier, Sekretarz Generalny Kościoła Protestanckiego w Holandii, katolicki biskup Rotterdamu Adrianus van Luyn, burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb Leen la Riviere, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Chrześcijańskich, naczelny Rabin Szwecji, marynarze i ich kapelani oraz osoby pracujące z ludźmi żyjącymi na ulicach Rotterdamu.
 
Na zakończenie 33. Europejskiego Spotkania Młodych w Rotterdamie, 31 grudnia w nocy, ogłoszone zostanie kolejne miejsce, w którym zorganizowana zostanie „pielgrzymka zaufania przez Ziemię". Prawdopodobnie na przełomie 2011 i 2012 roku będzie to Berlin.
 
PAP/psd
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda