Home WiadomościArchiwum Różanostocki Kongres ku czci Wspomożycielki Wiernych

Różanostocki Kongres ku czci Wspomożycielki Wiernych

Redakcja
090519c.jpg W dniach 16-17 maja 2009 r. w sanktuarium maryjnym w Różanymstoku odbył się III Kongres ku czci Maryi Wspomożycielki Wiernych. Tegoroczny Kongres był jedną z form obchodów jubileuszu 150-lecia Zgromadzenia Salezjańskiego, a zarazem głównym jubileuszowym świętem dla Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników i Byłych Wychowanków Salezjańskich w Inspektorii Warszawskiej.

 
Krzewicielem idei i animatorem maryjnego kultu poprzez kongresy w inspektorii warszawskiej jest ks. Henryk Bonkowski SDB, delegat inspektorialny Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników Prowincji Warszawskiej oraz dyrektor domu salezjańskiego przy ulicy Kawęczyńskiej w Warszawie. Celem Kongresu jest upowszechnienie i pogłębienie kultu NMP Wspomożenia Wiernych wśród laikatu, prowadzonego duszpastersko przez salezjanów oraz w obrębie szeroko pojętej Rodziny Salezjańskiej.

Główną metodą jego realizacji jest ukazanie praktycznych skutków realizacji stwierdzenia św. Jana Bosko „Zawierzcie Maryi Wspomożenia Wiernych a zobaczycie co to są cuda” w rzeczywistości salezjańskiej Polski.
Zdarzenia przewidziane przez świętego z Turynu realizują się w życiu inspektorii, poszczególnych wspólnot i parafii, dzieł salezjańskich, a także życiu poszczególnych salezjanów i salezjanek oraz osób świeckich, którzy zawierzyli Bożej Rodzicielce. Chodzi tu o osoby powszechnie znane i te, o których wie tylko najbliższe otoczenie.
Pierwszy taki kongres odbył się w 2005 roku w Czerwińsku n. Wisłą, drugi w Warszawie, w Bazylice NSJ dwa lata później. Jego trzecia edycja wpisuje się w obchody 150-lecia zgromadzenia powołanego do życia przez św. Jana Bosko.

W Różanymstoku rok 2009 jest datą 90-tej rocznicy przybycia salezjanów do tej miejscowości. Obecnie są tu 2 domy zakonne: jeden przy parafii ze znanym sanktuarium MB Różanostockiej, drugi przy dziełach wychowawczych. Rola gospodarzy kongresu przypadła proboszczowi i kustoszowi sanktuarium ks. Sławomirowi Goworkowi SDB i salezjanom prowadzącym duszpasterstwo. Do dyspozycji uczestników Kongresu przeznaczone zostało oratorium, bazylika Ofiarowania NMP, oraz kaplica p.w. Maryi Wspomożycielki Wiernych.

Do przygotowań na przyjęcie uczestników kongresu posiłkiem włączyła się miejscowa wspólnota salezjanów współpracowników i salezjanek współpracownic oraz kobiety z kół różańcowych i rodzin powołanych. Dla osób tych przypadł udział w przygotowaniu i dystrybucji posiłków dla gości.
Sąsiednia placówka włączyła się do uroczystości w ten sposób, że goszczona przez nią liczna grupa chłopców z salezjańskiego ośrodka wychowawczego w Ugandzie przedstawiła swój występ zawierający pokaz folkloru afrykańskiego oraz elementy akrobatyki, a miejscem przedstawienia była aula z salą widowiskową miejscowego zespołu salezjańskich szkół specjalnych.

Najliczniejsze, zorganizowane grupy przybyły autokarami z parafii salezjańskich w Suwałkach, Warszawie, Ełku, Pile, Łodzi (Byli Wychowankowie Salezjańscy z duszpasterstwa akademickiego „Węzeł”), Lwowcu, Sępopolu i Sątocznie, Płocku, Sokołowie Podlaskim. Z Łomianek przybyły 2 salezjanki z 6 aspirantkami. Mniejsze, kilkuosobowe grupy przyjechały z Ostródy, Grodziska Mazowieckiego, Olsztyna, Łodzi, Puław, Rumii, Grodziska Mazowieckiego, Żyrardowa. Łączna liczba przyjezdnych wyniosłą 435 osób.
Kongresową Mszę św. uroczyście koncelebrowało 25 salezjanów pod przewodnictwem ks. insp. Sławomira Łubiana. Ksiądz Inspektor wygłosił również homilię, przyjął uroczyste przyrzeczenie od 7 kandydatek do SSW, a także wręczył dyplomy nagrodzonym w konkursie plastycznym pt. „ Maryja matką Rodziny Salezjańskiej i moją”.
Grupa SSW z Różanegostoku zaangażowana w organizacje i przebieg uroczystości łącznie z orkiestrą i scholą liczyła ponad 50 osób.

Na Mszę przybyli liczni parafianie różanostoccy oraz goście z pobliskiej Dąbrowy Białostockiej. W czasie jej trwania ogromne wnętrze bazyliki wypełniło przeszło 600 osób. Z noclegu w domu pielgrzyma przy sanktuarium skorzystała grupa byłych wychowanków salezjańskich z Łodzi oraz kilkanaście osób przybyłych indywidualnie i w mniejszych grupach. Zakończenie Kongresu odbyło się w niedzielę 17 maja podczas Mszy św. o godzinie 9.00.

Tadeusz Możejko SSW

Za: www.salezjanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda