Home WiadomościArchiwum Rozmowy o stanie powołań w Europie

Rozmowy o stanie powołań w Europie

Redakcja

Pod hasłem „Samarytanie Nadziei dla Europy z przyszłością ludzką i chrześcijańską” w dniach 3-6 lipca odbył się w Porto Europejski Kongres Powołań.

Do tego portugalskiego miasta przybyło 98 delegatów z 21 krajów naszego kontynentu, odpowiedzialnych za powołania w swych krajach. Ponadto w obradach uczestniczyli przedstawiciele kilku instytucji międzynarodowych, w tym bp Wojciech Polak z Gniezna – przewodniczący Europejskiej Służby Powołań (EVS) w łonie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), która była głównym organizatorem tego spotkania.

Ojcowie Raffaele Sacco i Eusebio Hernández przypomnieli nauczanie Soboru Watykańskiego II na temat powołań. Zwrócili uwagę, że przed Vaticanum II, a więc mniej więcej do przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, zagadnienie to poruszano jeszcze bardzo nieśmiało, po czym – w miarę spadku liczby powołań – nabierało ono coraz większego znaczenia, stając się ważną częścią duszpasterstwa. Kamieniami milowymi na tej drodze były dwa Międzynarodowe Kongresy Świeckich: w Itaici (Brazylia) w 1994 r. i w 3 lata później w Rzymie. Ten drugi zaowocował dokumentem „In verbo tuo”, który otworzył nowy etap w duszpasterstwie powołań.

Nawiązując do hasła spotkania, sekretarz Kongregacji Wychowania Katolickiego (której podlegają m.in. seminaria duchowe w całym Kościele) abp Jean-Louis Bruguès zauważył, że takie pojęcia jak „Samarytanin” i „nadzieja” stają się coraz bardziej puste w dzisiejszych zeświecczonych społeczeństwach. Wezwał zebranych do odnajdywania na nowo sensu życia i wieczności, dodając, że właśnie zmiana podejścia może się przyczynić do budzenia powołań. Nie ma „jedynej polityki powołaniowej”, gdyż liczy się przede wszystkim świadectwo kapłanów, którzy przeżywają radośnie swą posługę – podkreślił przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

Znany publicysta katolicki George Weigel w referacie „Przemiany kultury europejskiej” zwrócił uwagę na dramat naszych czasów, jakim jest głoszony przez niektórych myślicieli dylemat: ateizm humanistyczny – Bóg jako wróg wolności. Pogląd taki wywołuje nieraz zniechęcenie duchowe, upadek poczucia moralności. Aby prowadzić dialog z różnymi poglądami, niezbędna jest Prawda jako punktu odniesienia – zaznaczył mówca.
Patriarcha Lizbony kard. José da Cruz Policarpo przedstawił portugalskie spojrzenie na kulturę europejską. Podkreślił konieczność i potrzebę kultury, która może nadać tożsamość kontynentowi, jeśli jest ona pozbawiona korzeni chrześcijańskich, popada w immanentyzm i zeświecczenie. Mówca zaznaczył, że powoli zmierza w tym kierunku także tradycyjna kultura portugalska.

W czasie obrad delegaci poszczególnych Kościołów lokalnych przedstawiali sytuację w swych krajach w zakresie powołań i zmiany, jakie tam się dokonały w ostatnim dziesięcioleciu. O strukturach kościelnych w tym zakresie na szczeblu krajowym mówił przedstawiciel Polski, w wymiarze diecezjalnym – reprezentant francuskiej diecezji Besançon, międzydiecezjalnym – delegat austriacki ( Innsbruck-Salzburg-Wiedeń), a na poziomie parafialnym – przedstawiciel diecezji Porto.

Uczestnicy nawiedzili też sanktuarium maryjne w Fatimie, modląc się do Matki Bożej, będącej wzorcem wszelkiego powołania, o dar nowych powołań.

Głównym organizatorem spotkania była Europejska Służba Powołań, istniejąca w łonie CCEE. Obecnie przewodniczy jej biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Wojciech Polak, a stałym koordynatorem działań tego gremium jest ks. Jean-Pierre Leroy z Belgii.

za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda