Home WiadomościArchiwum Rzym: Debata o misjach franciszkanów w świecie

Rzym: Debata o misjach franciszkanów w świecie

Redakcja

Franciszkanie ze wszystkich kontynentów, odpowiedzialni za animację misyjną w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych spotkali się w Rzymie na debacie dotyczącej bieżących i długofalowych działań misyjnych.

Spotkanie międzynarodowej komisji ds. animacji misyjnej odbywało się w dniach 27-30 stycznia br. w rzymskim klasztorze Casa Kolbe. Uczestniczyli w nim delegaci wszystkich konferencji, na jakie podzielony jest zakon na świecie: z Europy wschodniej (CEO), Europy centralnej (CEC), Europy śródziemnomorskiej (CIMP), Ameryki Północnej (CFC), Afryki (AFCOF), Ameryki Łacińskiej (FALC) oraz Azji i Australii (FAAMC).

"Spotkanie było dla nas bogatym doświadczeniem wspólnoty wielokulturowej, co pomogło w ukierunkowaniu prac sekretariatu generalnego do spraw animacji misyjnej oraz dla tych braci, którzy są zaangażowani bezpośrednio w tę działalność zakonu" – relacjonuje o. Jarosław Wysoczański OFMConv, odpowiedzialny za misje w całym zakonie.

Zakonnicy zastanawiali się także nad praktycznymi sposobami wykorzystania bogatych materiałów z I Międzynarodowego Kongresu Misyjnego franciszkanów, który odbywał się od 12 do 21 stycznia 2006 roku w Indiach. Jednak głównym celem debaty było przeanalizowanie tzw. "Dyrektorium misyjnego", które zostało opracowane w ubiegłym roku przez grupę ekspertów ustanowionych przez generała zakonu o. Marco Tasca OFMConv.

"Dyskusja nad tym dokumentem była świetną okazję do porównania i dialogu między wieloma kulturami, w których żyją franciszkanie na całym świecie. Spostrzeżenia będą zebrane i wprowadzone do ‘Dyrektorium’. Zostanie ono przedstawione braciom z poszczególnych konferencji, a następnie zarząd zakonu opracuje je ‘ad experimentum’" – dodaje franciszkanin.

Na całym świece jest obecnie około 4 tys. 600 franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych), z czego jedna czwarta to Polacy. Zakonnicy pracują na wszystkich kontynentach. W czasie Kapituły generalnej zakonu w Asyżu w 2007 roku powołano sekretariat generalny ds. animacji zakonu. Na jego czele stoi polski franciszkanin o. Jarosław Wysoczański z Prowincji krakowskiej, pracujący wcześniej w Polsce, Peru (Ameryka Południowa) i Ugandzie (Afryka).

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda