Home WiadomościArchiwum Licheń. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Warcabach Stupolowych

Licheń. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Warcabach Stupolowych

Redakcja

Ponad 190 młodych graczy walczy w Domu Pielgrzyma Arka Sanktuarium Maryjnego w Licheniu o tytuł Mistrza Polski w Warcabach Stupolowych. Mistrzostwa rozgrywane są tu już po raz drugi.

Turniejowe spotkanie młodzieży rozpoczęło się wczoraj, a zakończy w niedzielę. Uczestnicy przyjechali z całej Polski. Młodzież startuje w kategoriach do lat: 10,13,16, 19 i 22. Równolegle swoje zawody rozgrywają seniorzy i seniorki. Zaplanowano kilka rund, czas przeznaczony na jedną partię to 1,5 godziny. Podczas gry uczestnicy mistrzostw nie mogą się z nikim porozumiewać. Kilkudniowy pobyt w Licheniu dla wielu zawodników jest też okazją by zwiedzić Sanktuarium i wziąć udział w Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w bazylice mniejszej.

Turnieje organizowane są na początku roku, bo trzeba jak najwcześniej wyłonić reprezentantów Polski, aby przygotować ich do mistrzostw Europy czy świata. Na podstawie wyników z takich zawodów tworzy się ścisłą kadrę, z którą potem trenerzy pracują przed mistrzostwami.

Jak mówi tegoroczny Sędzia Główny Mistrzostw Marek Ptak ze Szczecina: za nami już błyskawiczne zawody w warcaby stupolowe które odbyły się wczoraj po południu. Triumfowali miedzy innymi Kamila Biernat i Oskar Budis z Wrocławia a także w kategorii do lat 16 Arleta Fisikowska i Mateusz Piątek. To oczywiście tylko cześć zwycięzców bo kategorii wiekowych jest więcej

Jak dodaje sędzia główny : mało kto wie ze dzisiejsze warcaby stupolowe to wynalazek polskiego oficera ze świty Marii Leszczyńskiej. W 1724 roku w jednej z paryskich kawiarni wymyślił on tę grę która rozprzestrzeniła się potem na zamorskie kolonie oraz kraje Beneluksu. Dzis wszelkie oficjalne rozgrywki i turniej rozgrywane są właśnie tym sposobem.

Na pytanie co w tym sporcie pociąga najbardziej, większość uczestników mistrzostw odpowiada zgodnie: na pewno nie pieniądze. Zawodnicy grają dla satysfakcji a dyscyplina jako jedna z nielicznych uczy myślenia i rozwija umysł. Najmłodszy z uczestników mistrzostw ma 6 lat najstarszy zaś urodził się jeszcze przed wojną i gra w kategorii seniorów ma 73 lata. XXVII Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Warcabach 100-polowych potrwają do niedzieli, wtedy też oficjalnie poznamy zwycięzców.

Polski Związek Warcabowy zrzesza ponad pół tysiąca zawodników z ponad 42 klubów.

za: www.lichen.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda