Rzym: festiwal pielgrzymowania duchowego

Journeys of the Spirit – Wędrówki Ducha – pod tym hasłem na rzymskich terenach wystawowych zorganizowano pierwszy międzynarodowy festiwal pielgrzymowania duchowego JOSP FEST – donosi Radio Watykańskie. Promując miejsca kultu, ma on zachęcać do ich odwiedzania.

Chodzi o coś więcej niż turystyka religijna. Na terenach nowych targów rzymskich, nieopodal lotniska Fiumicino, zgromadziło się ponad 300 wystawców. Artyści, konferencjoniści, politycy i duchowni, przedstawiciele sanktuariów, biur podróży, miast i całych regionów – nie tylko katolicy. Jest wystawa turecka, syryjska i irańska, serbska i rumuńska. Są buddyści tybetańscy.

„Chcielibyśmy, żeby Sanktuarium na Świętym Krzyżu było takie jak kiedyś” – powiedział o. Karol Lipiński OMI. Rektor kościoła na Świętym Krzyżu przypomniał, że odkąd benedyktyni otrzymali relikwie drzewa Krzyża Świętego, ściągały tam rzesze pielgrzymów. Stanowisko promujące Sanktuarium w ramach festiwalu umieszczono na wprost stoiska Radia Watykańskiego. Można tam otrzymać informacje po angielsku, francusku, włosku, hiszpańsku i niemiecku. „Może to będzie kolejna, malutka cegiełka do tego, żeby Święty Krzyż był bardziej znany” – ufa o. Lipiński.

Czterodniowy festiwal JOSP FEST potrwa do niedzieli. Z Polski biorą w nim udział m.in. przedstawiciele Krakowa, Częstochowy i Nysy oraz kilku biur turystycznych.

Na festiwalu nie zapomniano też o pielgrzymce szczególnie oczekiwanej – mianowicie podróży Benedykta XVI do Ziemi Świętej. Tragedia dokonująca się w tych dniach w Strefie Gazy rzuciła mroczny cień na wiązane z nią do niedawna nadzieje. Jednak dyrektor generalna izraelskiego ministerstwa turystyki Naga Sher-Greco zapewniła 15 stycznia na inauguracji JOSP FEST, że jej resort w swych pracach uwzględnia przygotowania do wizyty Papieża i ma nadzieję, że do niej dojdzie.

Utrzymuje też, że kontakty watykańsko-izraelskie stały się ostatnio bardziej intensywne. Obecny na festiwalu ambasador Izraela przy Stolicy Apostolskiej również wyraził optymizm co do możliwości papieskiej wizyty. Mordechay Lewy zastrzegł się jednak, że nie została ona jeszcze oficjalnie ogłoszona i do tego czasu trudno się na ten temat wypowiadać.

za: www.info.wiara.pl