Home WiadomościArchiwum Rzym: wspomnienie o Matteo Riccim

Rzym: wspomnienie o Matteo Riccim

Redakcja
Watykan i Tajwan wspólnie przypomnieli wczoraj dzieło o. Matteo Ricciego, jezuickiego misjonarza, któremu na przełomie XVI i XVII w. udało się nawiązać dialog z elitami chińskiego społeczeństwa. Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ oraz ambasador Republiki Chińskiej przy Stolicy Apostolskiej Larry Wang zaprezentowali książkę autorstwa ks. Christophera Shelke SJ pod tytułem: „Matteo Ricci w Chinach. Inkulturacja przez przyjaźń i wiarę". 

 
Została ona wydana przez Papieski Uniwersytet Gregoriański i zawiera niepublikowane dotąd dokumenty dotyczące działalności jezuickiego misjonarza.

W czasie prezentacji watykański rzecznik prasowy zwrócił uwagę na symboliczną wymowę zachodnich wynalazków, które Ricci wprowadził do Chin. Globus poszerzył horyzonty Chińczyków i pokazał, że wszyscy żyjemy na tej samej ziemi. Natomiast reforma kalendarza była znakiem, że wszyscy należymy do tej samej historii – zaznaczył ks. Lombardi. Przypomniał on również, że tajemnicą sukcesu Ricciego była przyjaźń, jaką udało mu się nawiązać z Chińczykami. My również – dodał przedstawiciel Watykanu – chcemy iść za jego przykładem, mając na celu dialog międzykulturowy ożywiany więzami przyjaźni.

kb/ ansa, sir

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda