Home WiadomościArchiwum Saletyni z całego świata w Zakopanem

Saletyni z całego świata w Zakopanem

Redakcja

W poniedziałek 21 kwietnia rozpoczęła się w Zakopanem Rada Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów, która potrwa do 2 maja br. Przez dwa tygodnie saletyni z całego świata rozważać będą ważne dla zgromadzenia tematy m.in. misji pojednania i życia apostolskiego we współczesnym świecie, a także uczestnictwa świeckich w duchowości saletyńskiej.Na zaproszenie Prowincjała Polskiej Prowincji, do Zakopanego przyjechali, niejednokrotnie po raz pierwszy w życiu, prowincjałowie z Brazylii, Filipin, Francji, Indii, Madagaskaru, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Włoch, a także przełożeni regionalni z Argentyny i Angoli. Obecni są również członkowie Zarządu Generalnego Zgromadzenia Saletynów, w tym jego przełożony generalny ks. Dennis Loomis MS.

„Dyskusja na temat posłannictwa Zgromadzenia Księży Saletynów w Kościele powszechnym, analiza decyzji i weryfikacja ich realizacji w poszczególnych Prowincjach i Regionach, w jaki sposób przekazywać dzisiaj ludziom Orędzie Matki Bożej z La Salette, ciągle aktualne" – to zdaniem ks. Władysława Pasiuta MS, prowincjała Polskiej Prowincji, bardzo istotne i ważne cele rozpoczętej w Rady Zgromadzenia.

Celem Rady Zgromadzenia jest poszerzenie udziału w zarządzaniu Zgromadzeniem i rozwijanie ducha współpracy i współodpowiedzialności. Przełożony generalny zwołuje ją zwyczajnie co osiemnaście miesięcy, jeśli uważa to za konieczne.
Ważnym akcentem Spotkania będzie uroczystego poświęcenia nowego domu rekolekcyjnego "Maleńka", którego dokona dnia 23 kwietnia br. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów powstało w 1852 roku, jako owoc objawienia Matki Bożej w La Salette 19 września 1846 roku. Założył je francuski biskup Philibert de Bruillard z Grenoble. Obecnie jest na świecie prawie 1000 saletynów. Pracują w ponad 25 krajach świata. Tworzą 9 prowincji i 2 regiony. W Polsce saletyni są obecni od 1902 roku, posługując w 19 placówkach, prowadząc parafie, domy rekolekcyjne i sanktuaria.

ks. Piotr Szweda MS

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda