Salezjanie – Boliwia: Święcenia biskupie bpa Bascopé Müllera

Diecezja El Alto w Boliwii przeżywała wielkie święto z racji święceń biskupich dwóch nowych biskupów pomocniczych: bpa Fernando Bascopé Müllera, salezjanina, biskupa tytularnego Naratcata, i bpa Eugenio Scarpelliniego, biskupa tytularnego Bida.

 
Ceremonii, która odbyła się 9 września w Katedrze w El Alto, przewodniczył biskup tytularny diecezji, salezjanin, bp Jesús Juárez Párraga, a koncelebrowali: bp Francesco Beschi, biskup Bergamo, i bp Edmundo Luis Flavio Abastoflor Montero, arcybiskup La Paz. Uczestniczyli w niej prawie wszyscy biskupi Boliwii oraz kapłani diecezjalni i zakonni z różnych regionów kraju. Liczny był udział wiernych, którzy przybyli z każdej części Boliwii, a także zagranicy. Niektórzy z nich, nie mogąc wejść do katedry, śledzili celebrację na zewnątrz.

Liturgia, rozpoczęta o godz. 3 po południu i trwająca prawie cztery godziny, była bardzo uroczysta, emocjonująca i bogata w znaczenie. W czasie celebracji pieśni i czytania były wykonane i odczytane w trzech językach, jakie są w użyciu w diecezji El Alto: ajmara, keczua i hiszpańskim.

W czasie kazania bp Juárez Párraga wyraził swoją wielką radość z powodu otrzymania dwóch pomocników dla swojej posługi biskupiej. Zatrzymał się na krótko przy niektórych kapłanach, zakonnikach i świeckich zmarłych, którzy poprzez swoje zaangażowanie w duszpasterstwo diecezji odcisnęli głębokie znamię miłości i oddania na rzecz najuboższych. Wskazał także na szczególne zadania, jakie obaj nowi biskupi będą musieć uwzględnić w swojej posłudze duszpasterskiej.

Nastąpił potem obrzęd święceń z przyrzeczeniami wierności Kościołowi i Papieżowi obu nowych biskupów, odmówienie modllitwy konsekracyjnej, nałożenie rąk bpa Juáreza Párraga i obecnych biskupów oraz wręczenie księgi Ewangelii i charakterystycznych insygniów biskupich: pierścienia, mitry i pastorału. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj pierścień biskupi bpa Bascopé Müllera, podarowany mu przez jego rodziców, powstały w wyniku fuzji ich obrączek ślubnych, w roku, w którym obchodzili 50 lat życia małżeńskiego.

Na zakończenie Mszy św. obaj nowi biskupi pomocniczy, najpierw bp Bascopé Müller, a następnie bp Scarpellini, skierowali słowa podziękowania i pozdrowili wszystkich obecnych. Celebrację zakończyły przemówienia nuncjusza apostolskiego w Boliwii, bpa  Giambattisty Diquattro, i bp Beschiego.

Po Mszy św. bp Bascopé Müller i bp Scarpellini przemierzyli Katedrę udzielając zebranym błogosławieństwa. Po przybyciu do przedsionka kościoła obaj zostali przystrojeni w tradycyjne szaty: poncho i "chulo" (wielobarwna tunika) i otrzymali charakterystyczny kij, a następnie odebrali dary i życzenia od wszystkich wiernych. Zaś tańce i liczne wyrazy miłości, które temu towarzyszyły, były wyrazem najserdeczniejszych życzeń na drogę ich nowej posługi.

ANS – El Alto

Za: www.infoans.org