Home WiadomościArchiwum Salezjanie – Dom Generalny: 45. Światowy Dzień Środków Społecznego

Salezjanie – Dom Generalny: 45. Światowy Dzień Środków Społecznego

Redakcja
W niedzielę, 5 czerwca, w Kościele jest obchodzony 45. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Orędzie Benedykta XVI – „Prawda, przepowiadanie i autentyczność życia w erze cyfrowej” – wzywa nas do obecności na arenie cyfrowej, w portalach społecznościowych, jako świadków i ewangelizatorów.

 
Ks. Filiberto Gonzalez, Radca ds. Komunikacji Społecznej, zachęca
salezjanów do spojrzenia na internet z innej, nowej perspektywy.
“Gdzie są ludzie młodzi? Gdzie znajduje się podwórko do życia Systemem
Prewencyjnym i Asystencją? – to pytania, które rozpoczynają przesłanie
ks. Gonzaleza, jakie przekazuje w wigilię 45. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. 
 
Internet jest siecią złożoną i będącą w ciągłej ewolucji, odchodzącą od ładu tradycyjnych mass mediów; jest nową rzeczywistością, która domaga się nowych postaw: „Postarajmy się już więcej nie postrzegać jej jako prostego narzędzia do wykorzystania w służbie osobistych potrzeb czy celów, spróbujmy pomyśleć o niej i używać jej jako przestrzeni kulturowej i społecznej, ze swoimi formami relacji i socjalizacji".

Przywołując orędzie Benedykta XVI, Radca ds. Komunikacji Społecznej wzywa Salezjanów do obeności w internecie i portalach społecznościowych. Jest to jeden z nowych horyzontów, do wejścia na który synów Ks. Bosko wzywa Kapituła Generalna 26: "Tak więc klucz i główne wyzwanie tkwi w sposobie rozumienia misji i rodzaju obecności na tym kontynencie cyfrowym, który się rozrasta i pomnaża".

Ks. Gonzalez kończy swoje przesłanie przypominając, że "salezjanin, który został wychowany do tego, aby rozumować, wierzyć i kochać, szanować i pragnąć dobra człowieka młodego oraz poszukiwać i ofiarować się Bogu w "każdym miejscu", nie przestanie tego czynić w nowych okolicznościach, kiedy zmieniają się struktury, języki i sposoby obecności".

Na stronie sdb.org, i pararelnie także na stronie cmw, dzięki współpracy pomiędzy Dykasterium i Sektorem ds. Komunikacji Społecznej obu zgromadzeń zakonnych, są dostępne materiały do studiowania i pogłębienia tematów związanych z 45. Światowym Dniem Środków Społecznego Przekazu. Zasoby te – prezentacje, ppt, zdjęcia, linki i artykuły tematyczne – są różne, zależnie od języków strony; możemy przejść do tych zasobów zmieniając język na stronie sdb.org.

Poza tym, w ostatnim czasie Dykasterium ds. Komunikacji Społecznej zakończyło „iter" przeglądu „Salezjańskiego Systemu Komunikacji Społecznej", przy zastosowaniu języka programowania "SSCS 2.0". Treść tego dokumentu, dostępna na stronie sdb.org, proponuje linie orientacyjne odnoszące się do Zgromadzenia Salezjańskiego. Jedną z charakterystycznych cech tej nowej edycji jest zwrócenie uwagi na świat internetu.

 
ANS – Rzym
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda