Home WiadomościArchiwum Salezjanie – Dom Generalny: Dzień Pamięci. Wspominając kardynała Hlonda

Salezjanie – Dom Generalny: Dzień Pamięci. Wspominając kardynała Hlonda

Redakcja
27 stycznia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji Agencja Info Salezjańska chce przywołać postać kardynała Augusta Hlonda, salezjanina, Prymasa Polski, który w latach II wojny światowej potępił przemoc, której ofiarami byli obywatele żydowscy w Polsce.

 
W czasie przymusowego pobytu we Francji (1939-1944) kard. Hlond wielokrotnie wypowiadał się w obronie ludności żydowskiej w Polsce, ciężko doświadczanej pod okupacją nazistowską, zwłaszcza po decyzji o "ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej", podjętej przez władze Trzeciej Rzeszy.  

W oparciu o liczne, zgromadzone dokumenty i dzięki listowemu kontaktowi ze światem zewnętrznym, kardynał salezjański opracował raport, który został opublikowany przez wydawnictwo francuskie "Cahiers du Témoignage Chrétien". Zeszyt, w którym się ukazał,  ze stycznia-lutego 1943 r., opatrzony tytułem "Défi" ("Wyzwanie"), był wydrukowany anonimowo i został rozprowadzony we Francji w nakładzie 35.000 egzemplarzy.

Prymas Hlond jawi się tutaj jako jeden z pierwszych, którzy potępili męczeństwo Żydów europejskich: "Generalne Gubernatorstwo stało się gettem, gdzie gromadzi się wszystkich Żydów z Polski i Niemiec, i gdzie są przywożeni Żydzi z wszystkich krajów, które znalazły się pod okupacją hitlerowską. Są internowani do gett utworzonych w wielkich miastach. Ktokolwiek próbuje uciec z getta, jest rozstrzelany. Eksterminacja przez pracę, głód, zimno i choroby przynosi ogromną liczbę zabitych. Czasem gestapo przeszukuje getta i dokonuje rzezi. Masowe egzekucje i otrucie gazem są na porządku dziennym; w Przemyślu, Stanisławowie, Rzeszowie, Dębicy zabija się ich tysiące. W samym tylko Lwowie jest 55.000 zabitych. W sumie przeszło 70.000 Żydów zostało brutalnie zamordowanych na terenie Polski i nie ma żadnej wątpliwości co do planu Hitlera, zakładającego całkowitą zagładę Żydów na kontynencie europejskim".

Od pierwszych dni wojny, zauważa Prymas, jesteśmy świadkami "powszechnego ataku na Kościół katolicki w tym kraju". Oprócz tego zaznacza, że celem nazistów nie jest jedynie zwykłe zagarnięcie terenów, ale całkowita zagłada.

Z punktu widzenia religijnego, rozwój sytuacji był tragiczny. Wszystkie symbole katolicyzmu były regularnie niszczone i wyśmiewane w imię wyższej ideologii. Według kardynała Hlonda: "Okrucieństwa, jakich dopuszczono się w Polsce, stanowią być może najbardziej mroczną kartę historii ludzkości po Chrystusie".

Opierając się na świadectwie jego sekretarza, ks. Baraniaka, przyszłego arcybiskupa Poznania, Prymas Hlond osobiście interesował się losem polskich, francuskich i niemieckich Żydów we wszystkich latach swojego przymusowego pobytu za granicą, dostarczając im niezbędnych dokumentów, pomagając im wydostać się z nazistowskich obozów koncentracyjnych, zapewniając im bezpieczne schronienie i umożliwiając wyjazd do Ameryki.

W styczniu 1946 r. kard. Hlond przyjął w Poznaniu prezesa Amerykańskiej Organizacji Żydowskiej i Stowarzyszeń Międzyreligijnych, prof. Mendela Zylberberga, który podziękował mu za pomoc, jaką okazał licznym Żydom w czasie wojny.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda