Home WiadomościArchiwum Salezjanie – Dom Generalny: Rozpoczęła się światowa konsulta misyjna

Salezjanie – Dom Generalny: Rozpoczęła się światowa konsulta misyjna

Redakcja
Zaledwie po dwóch dniach od wysłania w ramach "missio ad gentes" 42 nowych misjonarzy salezjańskich, 28 września w Domu Generalnym  w Rzymie rozpoczęła się Światowa Konsulta Misyjna.

 
Konsulta ds. Misji jest organem kolegialnym, o dwuletniej kadencji, zrzeszającym specjalistów z różnych środowisk misjologii, animacji misyjnej i formacji, współpracowników Dykasterium ds. Misji z różnych inspektorii na całym świecie, a także niektórych przedstawicieli Dykasterium ds. Duszpasterstwa Młodzieży, Komunikacji Społecznej i Rodziny Salezjańskiej.

Celem spotkań Konsulty Misyjnej jest towarzyszenie animacji misyjnej Zgromadzenia poprzez ocenę kroków już podjętych i zaoferowanie bieżących, aktualnych materiałów i pomocy.

Obrady rozpoczęły się wczoraj rano Mszą św. pod przewodnictwem Przełożonego Generalnego ks. Pascuala Cháveza, koncelebrowanej także przez jego Wikariusza – ks. Adriano Bregolina. Następnie Radca ds. Misji ks. Vacláv Klement powitał przybyłych i przedstawił krótkie sprawozdanie dotyczące działań podjętych w ramach animacji misyjnej w dwuleciu 2008-2010. Ks. Klement podkreślił zwłaszcza wzrost co do jakości i znaczenia niektórych narzędzi formacyjnych, takich jak miesięczny biuletyn Animacji Misyjnej i doroczny Światowy Dzień Misji Salezjańskich. Następnie, odnośnie do pola solidarności misyjnej, odnotował wzrost koordynacji działań ze strony Prokur i NGO misyjnych.

Radca wyliczył także priorytety Animacji Misyjnej na resztę sześciolecia i w perspektywie dwusetnej rocznicy urodzin Założyciela. Kluczowy element, rzutujący na przyszłość, upatruje on w formacji i trosce o powołania misyjne oraz motywacji salezjanów do wspaniałomyślnego zaangażowania i otwarcia się na prawdziwie uniwersalne horyzonty Kościoła i Zgromadzenia. "Bez misjonarzy nie ma misji"" – stwierdził.

Inne kroki na przyszłość to rozwój grup misyjnych we wszystkich inspektoriach i wspólnotach lokalnych oraz współdziałanie na różnych poziomach pomiędzy Don Bosco Network i Dykasterium.

Obrady Konsulty było kontynuowane 28 września w ramach dwóch sesji roboczych, a dotyczyły one Obrazu Salezjańskiej Działalności Misyjnej i Misyjnego Wymiaru Formacji Salezjańskiej. 29 września było przewidziane kolejne pięć sesji, w dalszym ciągu skoncentrowanych na temacie formacji misyjnej, zarówno tej początkowej, jak i ciągłej.

Następnie będzie zgłębiane pole animacji misyjnej i zostaną opracowane propozycje co do działań.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda