Home WiadomościArchiwum Salezjanie – Gwatemala: Życie pewnego misjonarza

Salezjanie – Gwatemala: Życie pewnego misjonarza

Redakcja
W San Pedro Carchá (Gwatemala) miały miejsce obchody 40-lecia pracy misyjnej ks. Jorge Puthenpura, salezjanina, Założyciela Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania. W czasie tej samej celebracji, w niedzielę 24 października, została zapoczątkowana Misja Kontynentalna, projekt duszpasterski Konferencji Episkopatu Ameryki Łacińskiej, poświęcony promocji rodziny jako pierwszego miejsca głoszenia Ewangelii. W wydarzeniu tym uczestniczyło przeszło 3.500 osób.

 
Ks. Jorge Puthenpura urodził się w Indiach, śluby wieczyste złożył w 1960 r. Pierwsze lata formacji odbył w Indiach, a studia teologiczne – w Barcelonie (Hiszpania). Został wyświęcony na kapłana w marcu 1970 r. i był pierwszym misjonarzem "ad gentes", pochodzącym z Indii.

Po siedmiu latach swojego pobytu w Gwatemali, co miało miejsce w 1977 r., założył Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania, które, jako 22. grupa, zostało przyjęte do Rodziny Salezjańskiej w 2004 roku. Dzisiaj Zgromadzenie to liczy 50 profesek i 28 nowicjuszek, posiada 10 wspólnot w trzech diecezjach i pracuje w przeszło 400 wioskach.

Cechą charakterystyczną tego Zgromadzenia jest duch misyjny i fakt, że wszystkie siostry to autochtonki, miejscowe. Z tego względu językiem Zgromadzenia jest "kekczi", język z rodziny majańskiej, najczęście używany w Regionie Alta Verapaz, w którym znajduje się San Pedro Carchá.

Na ten uroczysty dzień wiele osób przybyło z wielkim poświęceniem; wyruszyli już w sobotę ze względu na znaczną odległość. W niedzielę, od wczesnych godzin porannych, miały miejsce prezentacje tego wszystkiego, co siostry misjonarki czynią na rzecz około 400 wiosek i 6 obszarów duszpasterskich. Potem została odprawiona Msza św., w czasie której każdej z wiosek została przekazana ikona, będąca znakiem Misji Kontynentalnej, aderesowanej przede wszystkim do rodzin, które są pierwszymi głosicielami Ewangelii. Świętowanie zakończyło się we wczesnych godzinach popołudniowych, aby umożliwić osobom, które przybyły z najbardziej odległych miejsc, bezpieczne dotarcie do swoich wiosek.

Święto na cześć ks. Puthenpura było okazją powitania nowego misjonarza, ks. Vittorio Castagna, pochodzącego z Włoch, który został przyjęty przez wszystkich z wielkim entuzjazmem.

Obchody święta mogły być śledzone drogą radiową przez tysiące osób.

ANS – San Pedro Carchá

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda