Home WiadomościArchiwum Salezjanie – Japonia: Peregrynacja relikwii ks. Bosko

Salezjanie – Japonia: Peregrynacja relikwii ks. Bosko

Redakcja
Relikwie Ks. Bosko, będące w połowie wędrówki po Kraju Wschodzącego Słońca, poza przyciągnięciem wielkiej liczby członków Rodziny Salezjańskiej, wzbudzają także zainteresowanie i hołd wielu osób nie będących katolikami.

 
W czasie peregrynacji w Japonii relikwie Ks. Bosko dotarły do domów Salezjanów, Córek Maryi Wspomożycielki (CMW) i Sióstr Miłosierdzia Jezusa (SCG). Jednakże, w odróżnieniu od poprzednich etapów, relikwie Świętego nie znajdują się w urnie, ale są umieszczone w figurze z włókna szklanego, przedstawiającej Założyciela Salezjanów w otoczeniu młodych, wykonanej przez rzeźbiarza Mauro Baldessarego. W jej dolnej części znajduje się tylko prawe ramię świętego. Już w kwietniu zeszłego roku relikwie – ręka i prawe ramię – zostały umieszczone w lżejszej i podręcznej urnie, ale podobnej do poprzedniej. Prawa ręka znajduje się urnie, która w tych dniach przebywa w Wietnamie.

Figura dotarła do Japonii w dniu 31 stycznia, przed oficjalnym rozpoczęciem peregrynacji, do dzieła CMW w Yamanaka, wywołując radość 14 sióstr ze wspólnoty.

Oficjalne rozpoczęcie peregrynacji miało miejsce 2 lutego Mszą św. poranną w Domu Inspektorialnym salezjanów w Tokio. Następnie figura została przewieziona do Osaki, a potem – do Miyazaki, gdzie 85 lat temu, z osobą mons. Cimattiego zostały zapoczątkowane misje salezjańskie w Japonii. Relikwie zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem przez wiernych z parafii, kler diecezjalny i współbraci dzieła. Ks. Aldo Cipriani, Inspektor Japonii, przewodniczył Mszy św. Po południu zostały przewiezione do Sióstr Miłosierdzia Jezusa w Kawaminami, a wieczorem – powróciły do sióstr Miłosierdzia Jezusa w Miyazaki.

5 lutego przeszło 1000 uczniów ze szkoły salezjańskiej w tym mieście, w większości nie będących katolikami, odśpiewało "Missa de angelis" na cześć Ks. Bosko. Po południu relikwie dotarły do dzieła społecznego CMW w Oita-Ozai, dzieła społecznego "St. Joseph" w Nakatsu i parafii w Nakatsu-San no cho.

W niedzielę, 6 lutego, miała miejsce celebracja w parafii w Beppu, ośrodku misyjnym na terenie Prefektury Oita. Po Mszy św. relikwie były czczone przez różne grupy parafialne, a następnie została odprawiona uroczysta Eucharystia w języku angielskim dla studentów z Asia University.

Następnego dnia figura dotarła do Nagasaki, a we wtorek (8 lutego) została przyjęta w przedszkolu CMW w Omura. Po długiej podróży, w dniu 9 lutego figura dotarła do Osaki, odwiedzając najpierw szkołę salezjańską w Seiko Gakuin, a następnie aspirantat w Yokkaichi.

W Hamamatsu, gdzie znajduje się wielka społeczność imigrantów, zwłaszcza Brazylijczyków i Filipińczyków, figura Ks. Bosko była niesiona w procesji od domu parafialnego do kościoła, gdzie została złożona uroczyście w "mikoshi", małej świątyni pod baldachimem, używanej w czasie świąt religijnych. Wielki był udział wiernych zarówno w czasie Mszy św. w kościele parafialnych, jak i spowiedziach, udzielanych w języku japońskim, portugalskim, hiszpańskim i angielskim.

Po wizycie w szkole CMW w Shizuoka Salesio i parafii w Saginuma, w dniu 12 lutego relikwie powróciły do Tokio. Wczoraj, w niedzielę 13 lutego, w kościele parafialnym w Meguro-Salesio salezjanin, bp Francis Xavier Osamu Mizobe, biskup Takamatsu, przewodniczył uroczystej Mszy św.

ANS – Tokio

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda