Home WiadomościArchiwum Salezjanie – Kampania solidarności: Haiti wzywa do odbudowy

Salezjanie – Kampania solidarności: Haiti wzywa do odbudowy

Redakcja
“Haiti wzywa do odbudowy” jest hasłem nowej kampanii solidarności, podjętej przez Fundację “Don Bosco nel Mondo”. Po raz wtóry apel o solidarność ma za bohatera Karaibską Wyspę, dotkniętą tragicznym trzęsieniem ziemi w dniu 12 stycznia 2010 r. i boleśnie doświadczoną przejściem huraganu “Tomas”, a także – szerzącą się epidemią cholery.

 
W bliskości Świąt Bożego Narodzenia Fundacja "Don Bosco nel Mondo" ruszyła ze zbiórką funduszy na rzecz dzieła salezjańskiego w Cap Haitien. Projekt przewiduje odbudowę dachu szkoły podstawowej, wzmocnienie całej struktury, wsparcie zajęć edukacyjnych, szkoleniowych i logistycznych tego ośrodka, który, podobnie jak inne struktury salezjańskie na Haiti, oferuje posiłki dla uczniów i pracę dla wielu świeckich, którzy tam pracują.

Kampania "Haiti wzywa do odbudowy", już rozpoczęta, łączy się z tradycyjnym Koncertem Bożonarodzeniowym, będącym inicjatywą "Prime Time Promotions" i transmitowanym przez telewizję RAI2 w dniu 24 grudnia, wieczorem. Koncertowi Bożonarodzeniowemu, który doczekał się już osiemnastej edycji, patronuje Rząd Malty, który już w poprzednich miesiącach wniósł swój wkład materialny na rzecz dzieła salezjańskiego na Haiti. Scena "Mediterranean Conference Centre de la Valletta" gościła artystów włoskich, maltańskich i innych z zagranicy, szczęśliwych z tego powodu, iż mogli wnieść swój wkład na rzecz tej humanitarnej sprawy.

Solidarnościowy numer, dotyczący wszystkich włoskich kompanii telefonicznych, zostanie uruchomiony w dniach od 23 do 31 grudnia. Na stronie internetowej Fundacji, poza wskazaniem innych form przekazywania datków, dostępny jest multimedialny dział informacyjny na temat salezjańskich działań na Haiti.

Trzęsienie ziemi w dniu 12 stycznia okrutnie dotknęło salezjanów, obecnych na Haiti od 1935 r. Wiele ze szkół i ośrodków zostało poważnie uszkodzonych, nie nadając się do wykorzystania. Największą stratą była jednak śmierć 3 salezjanów i 250 uczniów z Małych Szkół Ojca Bohnena (OPEPB) oraz ich nauczycieli i prawie że takiej samej liczby uczniów, którzy pozostali pod gruzami zabudowań rodzinnych czy publicznych, znajdując się tam do tej pory.

Fundacja "Don Bosco nel Mondo" pomaga i wspiera rozwój dzieł i misji salezjańskich w wielu krajach poprzez darowizny i akcje dobroczynne. Salezjanie, kontynuując dzieło Ks. Bosko, swojego założyciela, są obecni w przeszło 130 krajach, udzielając się zwłaszcza na rzecz młodzieży ubogiej i opuszczonej. Poprzez swoje zaangażowanie, co czynią zwłaszcza na polu wychowania, przyczyniają się do budowania lepszego świata. Ich praca jest możliwa także dzięki płynącemu strumieniowi hojności, zapoczątkowanemu przez samego Ks. Bosko: dobroczyńcom, którzy wspierają salezjanów w dziele wychowania młodzieży opuszczonej i potrzebującej w różnych kontekstach społecznych i kulturowych na świecie.

W ostatnich latach współpraca pomiędzy "Prime Time Promotions" i Fundacją "Don Bosco nel Mondo", dzięki takim wydarzeniom jak "Koncert Bożonarodzeniowy" i "Bieg Świętych", pozwoliła na sfinansowanie różnych projektów, ukierunkowanych na pomoc dzieciom-uciekinierom z Darfuru, wspólnotom rodzinnym "Mama Małgorzata" w Lubumbashi i "Foyer Lakay" na Haiti.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda