Home WiadomościArchiwum Werbiści: zmarł abp John Bukovsky SVD – były nuncjusz apostolski w Rumunii i Rosji

Werbiści: zmarł abp John Bukovsky SVD – były nuncjusz apostolski w Rumunii i Rosji

Redakcja
18 grudnia w godzinach porannych w domu misyjnym werbistów w Techny, Illinois (USA) umarł abp John Bukovsky SVD. Mszę świętą pogrzebową odprawi kard. Francis George, metropolita Chicago, w środę o 15.30. Ciało zasłużonego arcybiskupa zostanie przewiezione na Słowację.

 
John Bukovsky urodził się 18 stycznia 1924 roku w słowackiej miejscowości Cerova. W 1939 roku wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego w Nitrze. W 1947 roku, po ukończeniu studiów filozoficznych w okresie prześladowań Kościoła wyjechał do Stanów Zjednoczonych,  gdzie 3 grudnia 1950 roku został wyświęcony na kapłana.

Pierwsze lata kapłańskiej posługi, o. Bukovsky poświęcił na pogłębienie wiedzy biblijnej. W 1952 roku zdobył licencjat z teologii na Katolickim Uniwersytecie w Waszyngtonie. Wyróżniał się szczególną znajomością języka greckiego i hebrajskiego.  W latach 1952-1954 był profesorem Pisma Świetego w werbistowskim seminarium w Techny. W 1954 roku został skierowany na dalsze studia do Rzymu, gdzie w 1956 roku zobył licencjat z egzegezy na Papieskim Instytucie Biblijnym. Kolejne lata jego życia wypłenione były pracą naukową i dydaktyczną w Techny. W 1967 roku został mianowany rektorem tej uczelni. Miał wtedy 43 lata. W tymże samym roku podczas kapituły generalnej werbistów  w Rzymie został wybrany radcą generalnym i admonitorem Zgromadzenia Słowa Bożego.

Od 1968 roku pracował również jako tłumacz w kontaktach Stolicy Apostolskiej z Czechosłowacją. W 1973 roku został stałym pracownikiem Sekretariatu Stanu, odpowiadającym  za kontakty z Czechosłowacją, Rumunią, Bułgarią i Albanią. Od roku 1989 wszedł w ścisłe grono watykańskiej dyplomacji. W tym tez czasie usilnie zabiegał o mianowanie biskupów na nieobsadzone stolice biskupie a także o rozwiązanie problemów między Kościołem a państwem.

18 sierpnia 1990 roku papież Jan Paweł II mianował o. Bukovsky’ego arcybiskupem tytularnym Tabalty  i jeszcze w tym samym roku wysłał go do Rumunii jako pierwszego nuncjusza po upadku komunizmu.

Sakry biskupiej udzielił mu 13. 10.1990 roku w Bazylice św. Piotra w Rzymie kard. Agostino Casaroli, Sekratarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Arcybiskup przyczynił się do przynajmniej częściowego rozwiązania najtrudniejszych problemów między Watykanem a rządem Rumunii – zwrotu przejętych przez komunistów i przekazanych Kościołowi prawosławnemu własności Kościoła greckokatolickiego.

20 grudnia 1994 r. abp Bukovsky został mianowany następcą abpa Francesco Colasuonno jako nuncjusz apostolski w Moskwie. Abp Colasuonno sprawował tę funkcję od marca 1990 r. jeszcze jako przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy rządzie ZSRR, a po zmianach politycznych 1991 roku i rozpadzie Związku Radzieckiego został nuncjuszem przy Federacji Rosyjskiej.

To właśnie arcybiskup Bukovsky doprowadził do powstania czterech administratur apostolskich Kościoła katolickiego w Rosji.

Ojciec święty Jan Paweł II wysoko cenił posługę Arcybiskupa. Udzielając mu audiencji przed wyjazdem na pierwszą placówkę do Rumunii, papież podkreślił wysokie umiejętności nowego nuncjusza w dziedzinie dialogu między Stolicą Apostolską i poszczególnymi krajami, w obronie praw i wolności ludzi wierzących. „Chciałbym wyrazić moje uznanie i wdzięczność o. Bukovskiemu za jego pełne oddania posługiwanie Stolicy Apostolskiej i Kościołowi świętemu, pracę bezinteresowną i umiejętną" – dodał ojciec święty.

O swoim życiu i zaangażowaniu w dyplomacji watykańskiej o. Bukovsky napisał  w opublikowanej w 2006 roku po słowacku książce „Spomienky spoločníka". Zawiera ona swoistego rodzaju świadectwo człowieka osobiście zaangażowanego w przemiany społeczno-polityczne i religijne drugiej połowy minionego wieku. „Moją praca była dyplomacja… Tym nie mniej starałem się być przede wszystkim kapłanem i biskupem, który musi się troszczyć o wewnętrzne życie i organizację Kościoła. I to właśnie przydawało radości mojemu posługiwaniu".

Arcybiskup Bukovsky przeszedłszy na emeryturę w 2000 roku, wrócił do swoich – do werbistów. Początkowo mieszkał w domu Misyjnym św. Ducha pod Wiedniem a następnie przeniósł sie do Techny (USA), gdzie 18 grudnia 2010 roku odszedł do Pana.  

o. Jakub Błaszczyszyn, werbista

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda