Home WiadomościArchiwum Salezjanie – Sudan: Narodziny kraju pod znakiem nadziei

Salezjanie – Sudan: Narodziny kraju pod znakiem nadziei

Redakcja
W najbliższą sobotę, 9 lipca 2011 r., Południowy Sudan stanie się niezależnym państwem, 54. na kontynencie afrykańskim. Z zadowoleniem z powodu tego wydarzenia, tak długo oczekiwanego przez ludność, miesza się obawa z racji wciąż trwających konfliktów na terenach Abyei i Południowego Kordofanu. Lokalny Kościół i Salezjanie angażują się na rzecz zaprowadzania pokoju i wartości braterstwa wśród ludności.

 
Oddając 99% głosów „za" w referendum, które odbyło się w styczniu tego roku, ludność Południowego Sudanu zdecydowała o powołaniu do życia niezależnego państwa. Instytucje kościelne, zwłaszcza katolickie, które towarzyszyły i wspierały wysiłki w tym względzie, od dłuższego czasu wyrażały wolę, aby dokonać tego epokowego zwrotu w klimacie pojednania, jedności i pokoju, tak, aby rodzący się kraj mógł zmierzać w kierunku przyszłości trwałego i pomyślnego rozwoju.

W perspektywie tej bliskiej już niepodległości biskupi siedmiu diecezji Południa, zgromadzeni w maju tego roku w Dżubie, zainaugurowali "Program modliwy i działania" Listem, w którym wezwali wiernych do "wykucia jednego Narodu z każdego plemienia, języka i ludu" na żywą pamiątkę męczenników, bohaterów i świętych Sudanu, takich jak święta Józefina Bakhita i św. Daniel Comboni.

Realizacja "Programu" rozpoczęła się 29 maja: w centrum Dżuby, przyszłej stolicy, odbyła się procesja z modlitwami i stacjami w najbardziej znaczących miejscach miasta. W tym czasie także wspólnota salezjańska z Wasu zorganizowała procesję eucharystyczną.

Pokój i pojednanie znalazły się w centrum dnia postu i modlitwy (24 czerwca), w którym wzywano przede wszystkim do pojednania ludów, także przez odpowiednie obrzędy i użyte symbole. W święto świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, rozpoczęła się Nowenna pod hasłem "Jezus, kamień węgielny" położony pod fundament nowego narodu.

Po oficjalnym ogłoszeniu niepodległości, co nastąpi o północy 9 lipca w Mauzoleum Johna Garanga w Dżubie, w obecności licznych przedstawicieli władz państwowych i religijnych z kraju i zagranicy, w niedzielę, 10 lipca, zostaną odprawione Msze św. dziękczynne we wszystkich parafiach kraju.

Wspólnota salezjańska posiada już swoje placówki w czterech miastach nowego kraju: Tonj, Wau, Maridi i Dżubie. W tym ostatnim mieście misje salezjańskie bardzo szybko się rozwijają. Najpierw została wybudowana aula wielofunkcyjna, w której dzieci i młodzież mogą się modlić, uczyć i grać. Następnie został postawiony prefabrykowany budynek, w którym mieszka wspólnota. Zaś 14 maja została poświęcona przez arcybiskupa miasta, bpa Poalino Lukudu Loro, i otwarta nowa szkoła, która została powierzona Córkom Maryi Wspomożycielki.

Innymi projektami, które zostały pomyślnie zrealizowane, to "Program Wychowania do Pokoju", trzytygodniowy kurs adresowany do uczniów i nauczycieli szkoły podstawowej; powstawnie szkoły muzycznej i auli informatycznej dla młodzieży.

Ekonom ośrodka, ks. Johnson Paulraj, przewiduje otwarcie, do końca 2012 r., pierwszych pomieszczeń szkoły średniej.

 
ANS – Dżuba
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda