Home WiadomościArchiwum Salezjanie – Wrocław: Zjazd SWM i Niedziela Misyjna

Salezjanie – Wrocław: Zjazd SWM i Niedziela Misyjna

Redakcja
W dniach 22-24 października odbył się we Wrocławiu ogólnopolski zjazd Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu". W spotkaniu wzięło udział 45 wolontariuszy, a jako temat przewodni wybrali oni „Zagrożenia duchowe w Polsce i krajach misyjnych". Po wprowadzeniu w „salezjańskość" i integracji w piątkowy wieczór, w sobotę od rana zaczął się cykl spotkań, mających charakter formacyjny.

 
Podczas porannej Mszy Św. opiekun wolontariatu ks. Jerzy Babiak przybliżył uczestnikom przyczyny zniewoleń duchowych, ukazując postać Jezusa kuszonego na pustyni, a także przyczyny i skutki wszelkich pokus i zniewoleń. Po tej „duchowej uczcie" wolontariusze Agata Gajewska i Grzegorz Golas ukazali, co w naszym codziennym życiu może odciągać nas od drogi ku świętości. Jaki wpływ na naszą duszę mogą mieć talizmany, wróżby, medycyna niekonwencjonalna, a nawet nieodpowiednia muzyka i filmy. Wolontariusze mieli okazję spotkać się z zaproszonymi gośćmi. Na początek p. mgr Agnieszka Lisiecka, pedagog z Dominikańskiego Ośrodka Informacji o NRR i Sektach we Wrocławiu zasygnalizowała uczestnikom, jak zniewolenia duchowe działają na psychikę człowieka i jego wolność, a także, w jaki sposób sekty manipulują swoimi „ofiarami". W ramach podsumowania tematu wolontariusze wysłuchali konferencji ojca misjonarza egzorcysty Andrzeja Smołki, który podzielił się swoim doświadczeniem z magią i wierzeniami w złe duchy na kontynencie afrykańskim. Na zakończenie tego cyklu spotkań zgromadzona młodzież w małych grupach dzieliła się swoimi odczuciami i doświadczeniami właśnie związanymi z zagrożeniami duchowymi. W sobotni wieczór atrakcją bylo wspólne wyjście na pokaz fontanny multimedialnej.

W niedzielę wspólnie rozpoczęto Tydzień Misyjny. Dlatego już w sobotę, w ramach przygotowań uczestnicy mogli porozmawiać z wolontariuszami, którzy w tym roku wrócili z Misji w Ghanie: Paula Łuszczek i Andrzej Szozda a także Zambii: Maciej Okupnik. Natomiast w samą niedzielę Salezjański Wolontariat Misyjny został serdecznie przyjęty przez mieszkańców parafii Chrystusa Króla we Wrocławiu, gdzie ks. Jerzy głosił misyjne kazania, a wolontariusze Paula i Andrzej opowiadali o swoich rocznych przeżyciach w pracy w Don Bosco Boys Home w Sunyani i Don Bosco Technical Institut w Ashaiman (Ghana). Po każdej mszy św. wolontariusze zbierali pieniądze, które trafią do najbardziej potrzebujących placówek misyjnych. Dziękujemy parafianom za życzliwość i ofiarność, a wolontariuszom za zaangażowanie.


W niedzielne popołudnie wolontariusze powrócili już do swoich domów. Ubogaceni i pełni zapału do dalszej pracy. Życzymy im pomyślności i wytrwałości, a także żeby każdego dnia odkrywali, gdzie potrzebne jest ich zaangażowanie i pomoc. W trakcie spotkania także pamiętaliśmy o tych, którzy teraz posługują w Afryce, czy Ameryce Południowej.

„Aby obchody Światowego Dnia Misyjnego stały się okazją pozwalającą zrozumieć, że zadanie głoszenia Chrystusa stanowi konieczną i niezbywalną posługę, którą zgodnie ze swoim powołaniem Kościół pełni dla dobra ludzkości." – niech ta intencja papieska towarzyszy nam w tygodniu modlitw za misję.

Paula Łuszczek, SWM Wrocław

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda