Home WiadomościArchiwum Salwatorianie – USA: Rodzina Radia Maryja w Merrillville

Salwatorianie – USA: Rodzina Radia Maryja w Merrillville

Redakcja
W niedzielę 24 lipca 2011 roku w Merrillville, w USA, odbyło się spotkanie Rodziny Radia Maryja z Chicago. Było ono kontynuacją XIII Polonijnej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do „amerykańskiej Częstochowy” w Doylestown, w Pennsylvanii, która miała miejsce 3 lipca 2011 roku.


Spotkaniu u Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville przewodniczył O. Zbigniew Piękos CSSR, dyrektor Radia Maryja w Chicago. On także poprowadził Drogę Krzyżową oraz przewodniczył Mszy św. z homilią. Uczestników powitał ks. Józef Zuziak SDS, związany z Rodziną Radia Maryja. Na zakończenie do zgromadzonych przemówił superior wspólnoty salwatorianów, ks. Łukasz Kleczka SDS, przypominając o konieczności nowej ewangelizacji, której ważnym przekaźnikiem jest Radio Maryja. Także sanktuarium w Merrillville staje przed wyzwaniem nowej ewangelizacji i stawia sobie za zadanie, aby stawać się współczesnym „areopagiem" nowej ewangelizacji na kontynencie północno-amerykańskim. Było to marzeniem założyciela salwatorianów, Ojca Jordana, który chciał, aby jego duchowi synowie wszędzie i wszelkimi sposobami głosili Ewangelię i Zbawiciela świata. Radio Maryja i sanktuarium MB Częstochowskiej w Merrillville, poprzez wzajemną współpracę, są katolickim głosem nie tylko w domach Polonii amerykańskiej, ale przede wszystkim mają docierać do serc wierzących. W czasie spotkania został przygotowany reportaż do TV Trwam, który zostanie wyemitowany w dniu 7 sierpnia 2011 o godz. 22.10 czasu polskiego.

Po Eucharystii wszyscy uczestnicy udali się do Sali Milenijnej na niedzielny polski obiad, przygotowany przez grupę pań, pod kierunkiem ks. Adama Styca SDS. Obok Rodziny Radia Maryja byli obecni także Górale, rodem z Piekielnika, wioski w gminie Czarny Dunajec. Patronem tamtejszej parafii jest św. Jakub Apostoł. Z racji odpustu Polonia z Piekielnika spotkała się na dorocznym pikniku w sanktuarium w Merrillville. Po Mszy św. w kościele, rozpoczęło się góralskie rodzinne świętowanie, które trwało do późnego wieczora. Tradycja polonijnych pikników jest bardzo powszechna w USA. Łączy w sobie dwa wymiary chrześcijańskiej wspólnoty życia: wiary, wyrażonej przez wspólną modlitwę, a zwłaszcza niedzielną Mszę św. i stołu, jako wspólnego biesiadowania i świętowania. Merrillville, ze względu na swój polski charakter oraz piękne położenie wśród zieleni, za miastem, było i jest popularnym miejscem polonijnych pikników.

ŁK

Za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda